
Az Apple szerint a legtöbb Amerikába tartó iPhone már nem Kínában készül
Az Apple bejelentette, hogy a legnagyobb részesedéssel bíró iPhone-ok és egyéb eszközök gyártását, amelyeket az Egyesült Államokban értékesítenek, áthelyezi Kínából Indiába és Vietnámba. Tim Cook, az Apple vezérigazgatója elmondta, hogy a következő hónapokban az Egyesült Államok piacára szánt iPhone-ok többsége Indiában készül, míg Vietnám lesz a fő gyártási központ az iPad-ek és az Apple Watch-ok számára. Ez a lépés különösen fontos a Trump-adminisztráció vámpolitikája miatt, amely már régóta célul tűzte ki, hogy az Apple és más technológiai óriások gyártásukat az Egyesült Államokba helyezzék át.
A cég becslése szerint az amerikai importvámok körülbelül 900 millió dollárral (kb. 677,5 millió font) növelhetik a költségeiket a jelenlegi negyedévben, annak ellenére, hogy Trump elnök döntése értelmében a kulcsfontosságú elektronikai termékek mentesültek az új vámok alól. Az Apple vezérigazgatója a befektetőkkel folytatott telefonbeszélgetés során hangsúlyozta az Egyesült Államokban végrehajtandó beruházásaikat is, emlékeztetve a közönséget arra, hogy a cég a következő négy évben 500 milliárd dollárt kíván befektetni több amerikai államba. Cook elmondta, hogy az Apple áthelyezi az amerikai piacra szánt termékek ellátási láncát Kínából, és India, valamint Vietnam lesznek a legnagyobb nyertesei ennek a változásnak. „Azt várjuk, hogy az Egyesült Államokban értékesített iPhone-ok többsége Indiában készül majd” – mondta Cook. Azt is hozzátette, hogy Vietnám a legfontosabb gyártási központ lesz „szinte minden iPad, Mac, Apple Watch és AirPods termékhez, amelyet az Egyesült Államokban adnak el”.
Bár Kína továbbra is a legtöbb termék származási helye marad az Egyesült Államokon kívül, az Indiába történő átállás időt és jelentős beruházásokat igényel, amelyek milliárdokba kerülhetnek. Shanti Kelemen, az M&G Wealth vezető befektetési igazgatója a BBC Today programjában kifejtette, hogy a vámok továbbra is hatással lesznek az Apple ellátási láncára, és a gyárak átköltöztetése is költséges folyamat. Az Apple részvényei jelentősen csökkentek, miután Trump bejelentette, hogy „viszonzó vámokat” vezet be az Egyesült Államokba importált termékekre, amelynek célja, hogy rávegye a vállalatokat arra, hogy többet gyártsanak az Egyesült Államokban. Azonban a Trump-adminisztráció nyomás alatt állt, hogy mérsékelje terveit, és a vámok életbe lépése után bejelentették, hogy bizonyos elektronikai termékek, beleértve a telefonokat és számítógépeket, mentesülnek a vámok alól.
A kereskedelmi zűrzavar eddig nem befolyásolta az Apple eladásait. A cég beszámolója szerint az év első három hónapjában az árbevétel 5%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest, elérve a 95,4 milliárd dollárt. Az Amazon, amely szintén a figyelem középpontjában állt a vámok hatásainak vizsgálatában, szintén arról számolt be, hogy eladásai stabilan tartják magukat, hiszen az észak-amerikai e-kereskedelmi üzletágban 8%-os növekedést könyveltek el az utolsó negyedévben. Andy Jassy, az Amazon vezérigazgatója megjegyezte, hogy senki sem tudja pontosan, mikor és hol fognak megállapodni a vámok, de úgy vélte, hogy a cég a zűrzavaros időszakokból, mint például a pandémia, erősebben került ki.
A Moody Insights & Strategy vezérigazgatója, Patrick Moorhead, az iPhone ellátási lánc Indiába történő áthelyezését „impozánsnak” nevezte, és megjegyezte, hogy ez jelentős változás az Apple korábbi álláspontjához képest, amely szerint csak Kínában lehetséges iPhone-t gyártani. Az Amazon szintén átszervezi magát, hogy növelje a vámszabályokkal szembeni ellenálló képességét, és a cég vezetése úgy érzi, hogy a következő hónapokban jól pozicionált. Az üzletág eladásai nem szenvedtek csökkentést a vámzűrzavarok miatt, sőt, a vállalat vezetői szerint egyes vásárlók elkezdtek felhalmozni, ami előnyös volt a cég számára. A teljes eladások 9%-kal nőttek az év első három hónapjában, elérve a 155,7 milliárd dollárt, míg a nyereség több mint 60%-kal emelkedett az előző évhez képest, körülbelül 17 milliárd dollárra. A kormány továbbra is egy szélesebb körű kereskedelmi megállapodásra törekszik, miután csökkentette az autókra és acélra vonatkozó vámokat. Az Egyesült Államok elnöke a vámokat „a legrosszabbul értelmezett dolognak” nevezte az üzleti világban, és további intézkedésekkel fenyegetőzik. A két ország bejelentette, hogy megállapodást köt a vámcsökkentésről, ami a világ két legnagyobb gazdaságának kereskedelmi háborújának deeskalációjára utal.
