Hírek,  Technológia

A Blue Origin női legénysége biztonságosan visszatért a Földre az űrrepülés után

Katy Perry, a világhírű popénekesnő, és öt másik nő biztonságban tért vissza a Földre, miután Jeff Bezos Blue Origin rakétájával eljutottak a világűrbe. Az énekesnő mellett a repülésen részt vett Bezos menyasszonya, Lauren Sánchez, és Gayle King, a CBS műsorvezetője is. King elmondta, hogy az utazás egyik fénypontja az volt, amikor Perry elénekelte Louis Armstrong „What a Wonderful World” című dalát. A repülés körülbelül 11 percig tartott, és a hat nő több mint 100 km magasságba emelkedett, átlépve a nemzetközileg elismert űrhatárt, ami néhány pillanatnyi súlytalanságot is eredményezett számukra.

A fedélzeten volt továbbá Aisha Bowe, egy volt NASA rakétatudós, Amanda Nguyen, polgári jogi aktivista, és Kerianne Flynn, filmproducer is. A New Shepard rakéta a nyugati texasi indítóhelyről indult el helyi idő szerint 08:30-kor (BST szerint 14:30). A kapszula paracaidassal lágyan landolt vissza a Földre, míg a rakéta boosterje is visszatért Texasba. A kapszula belsejéből hallható volt a taps és az éljenzés, amikor a mentőcsapat megérkezett, hogy segítsen nekik.

Jeff Bezos nyitotta ki a kapszula ajtaját, hogy üdvözölje Lauren Sánchez-t, aki az első volt, aki kiszállt. „Annyira büszke vagyok erre a csapatra” – mondta könnyekkel a szemében. „Nem tudom szavakba önteni.” Megállt egy pillanatra, majd hozzátette: „Kitekintettem az ablakon, és láttuk a holdat.” „A Föld olyan csendesnek tűnt” – mondta, hozzátéve, hogy ez nem az volt, amire számított. „Csendes volt, de igazán élettel teli.”

Katy Perry a földet csókolta meg, majd a kezében tartott egy margarétát az ég felé emelte – hiszen a lányát Daisy-nek hívják. Gayle King is letérdelt, és megcsókolta a földet. „Csak egy pillanatra szeretnék együtt lenni a földdel, csak értékelni a földet egy másodpercre” – mondta. Az utolsó, aki kiszállt, Kerianne Flynn volt, aki az ég felé mutatott és kiáltotta: „Elmentem az űrbe.”

A földön egy hírességből álló csapat figyelte a kilövést. Khloé Kardashian a nézőtérről nyilatkozott, és elmondta: „Nem is gondoltam volna, hogy ennyire érzelmes lesz, nehéz elmagyarázni. Tele vagyok adrenalinnal, és csak itt állok.” „Bármi, amire álmodsz, elérhető számunkra, különösen a mai világban. Álmodj nagyot, kívánj a csillagokért – és egy napon talán te is közöttük lehetsz” – tette hozzá. Oprah Winfrey a barátjáról, Gayle Kingről beszélt, és elárulta, hogy King ideges utazó. „A legkisebb turbulenciánál is valaki ölében ül. Valódi félelme van a repüléssel kapcsolatban” – mondta.

A űrhajó teljesen autonóm volt, nem igényelt pilótákat, így a legénység nem működtette manuálisan az eszközt. Az utolsó összes női űrutazás több mint 60 éve történt, amikor Valentina Tereshkova, a szovjet űrhajósnő, az első nőként egyedül utazott a Vostok 6 fedélzetén. Azóta nem volt másik all-female űrrepülés, de nők számos jelentős hozzájárulást tettek az űrkutatáshoz.

Bár az űrturizmus ipara még gyerekcipőben jár, minden sikeres kilövés jelentőséggel bír, és azt demonstrálja, hogy ezek a rövid kereskedelmi repülések biztonságosan végrehajthatók. Azonban egyes kritikusok hangsúlyozzák, hogy ez turizmus, nem űrtudomány, és a profi űrhajósok tudományos kutatások céljából végeznek küldetéseket az emberiség javára. Dr. Kai-Uwe Schrogl, az Európai Űrügynökség politikai tanácsadója a BBC Newsnak elmondta: „A hírességek nem az emberiség küldöttei – ők saját okokból mennek az űrbe.”

A repülés különböző reakciókat generált a közösségi médiában, a lelkesedéstől a haragig. Dr. Tanya Harrison, az Outer Space Institute szakértői hálózatának tagja megjegyezte: „Sok hozzászólás, amit láttam a közösségi médiában, arról szólt, hogy ‘Ó, ez olyan, mint a Való Világ háziasszonyai a Marson’ vagy ‘Ez az oligarchia az űrben, olvasd a szobát, a időzítés borzalmas’.” Ugyanakkor sok pozitív vélemény is akadt, például: „Ó, ez annyira menő. Katy Perry az űrbe megy.”

A Blue Origin, a magánűrkutatási vállalat, amelyet 2000-ben alapított Bezos, a milliárdos vállalkozó, aki az Amazont is elindította, nem tette közzé a teljes jegyárakat, de a hely foglalásához 150.000 dolláros előleg szükséges, ami hangsúlyozza az ilyen korai repülések exkluzivitását. A New Shepard rakétát úgy tervezték, hogy teljesen újrahasználható legyen, és a rakéta boosterje minden repülés után visszatér a kilövőállásra függőleges leszállással, csökkentve ezzel az összköltségeket. Az amerikai törvények előírják, hogy az űrhajósoknak átfogó képzésen kell részt venniük a konkrét szerepeikhez. A Blue Origin szerint a New Shepard utasait két nap alatt képzik, a fizikai felkészültségre, a vészhelyzeti protokollokra, valamint a biztonsági intézkedésekre és a súlytalanság okozta eljárásokra összpontosítva.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cvg8e5gq8ljo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük