Egyéb,  Hírek

Veszélyben a mesebeli görög sziget: egy hatalmas vulkánkitörés fenyegetése

A Földközi-tenger gyönyörű kék vízén található Santorini szigete nemcsak a lenyűgöző tájairól és romantikus naplementéiről híres, hanem a vulkanikus tevékenységéről is, amely a múltban már számos pusztító kitörést eredményezett. Az utóbbi időszakban a sziget lakói, akiknek száma körülbelül 11 000, egy sor földrengés miatt kénytelenek voltak elhagyni otthonaikat, ami világosan jelezte, hogy a természet nem mindig kedvező. Az események arra figyelmeztettek, hogy a békésnek tűnő sziget alatt két tektonikus lemez dörzsölődik egymásnak, ami bármikor újabb vulkánkitörést idézhet elő. A BBC News stábja a brit királyi kutatóhajón, a Discovery fedélzetén töltött egy napot, hogy közelebbről megismerje a vulkáni aktivitás és a földrengések közötti összefüggéseket.

A kutatást Prof. Isobel Yeo vezeti, aki a brit Nemzeti Óceánográfiai Központ vulkánokkal foglalkozó szakértője. Az ő irányítása alatt a tudósok először próbálják felmérni, mennyire lehet veszélyes a következő nagyobb vulkánkitörés. Isobel hangsúlyozza, hogy a világ vulkánjainak körülbelül kétharmada víz alatt található, ugyanakkor e vulkánok monitoringja rendkívül elhanyagolt. A kutatók célja, hogy megértsék, milyen jelek utalhatnak a közelgő vulkáni aktivitásra, és ez a munka különösen fontos a nemrégiben bekövetkezett földrengések után. Santorini utolsó kitörése 1950-ben volt, de 2012-ben is tapasztaltak egy „nyugtalansági időszakot”, amikor a magma a vulkán kamráiba áramlott, és a sziget „megduzzadt”.

A kutatás során a hajóval a sziget mélyén elhelyezkedő hidrotermális szellőzőkhez navigálnak, ahol forró gázok és folyadékok törnek fel a tengerfenékről. Ezek a szellőzők a vulkánok közelében találhatók, és rendkívül fontosak a vulkáni tevékenység megértésében. A robot, amely a hajóról leereszkedik, mint egy autó méretű szerkezet, begyűjti a szükséges mintákat, hogy a tudósok elemezni tudják a vulkán belsejéből származó anyagokat. Isobel megjegyzi, hogy a tudósok sokkal többet tudnak a bolygók felszínéről, mint arról, ami a tenger mélyén rejlik. A kutatás célja, hogy feltérképezzék a hidrotermális rendszert, amely a vulkán magmakamrájához kapcsolódik.

A Discovery hajó a Santorini kalderáját és a Kolombo nevű vulkánt vizsgálja, amely mindössze 7 km-re található a szigettől. Jelenleg egyik vulkán kitörése sem várható, de a tudósok szerint csak idő kérdése, hogy mikor következik be a következő esemény. A kutatás során olyan adatokat gyűjtenek, amelyek segíthetnek a görög Polgári Védelmi Hatóságnak a vulkáni aktivitás monitorozásában, és segíthetnek a lakosság tájékoztatásában arról, hogy mely területek a legveszélyesebbek egy esetleges kitörés során.

A kutatási program költségei rendkívül magasak, így a tudósok folyamatosan dolgoznak 12 órás műszakokban, hogy minél több információt összegyűjtsenek. Miközben a hajón a kutatók különböző mintákat elemeznek, az emberek a szárazföldön küzdenek a földrengések miatti következményekkel. A szigeten élők, mint például Eva Rendl, aki esküvői fotós, tapasztalták, hogy a földrengések következtében sokan lemondták foglalásaikat, ami a turizmusra is kedvezőtlen hatással van.

Az emberek, akik Santorinire látogatnak, továbbra is vonzónak találják a szigetet, de a vulkáni aktivitás félelmet keltett bennük. Janet, egy brit-kanadai turista úgy véli, hogy a tudományos információk pontosabbá tétele segíthetne az emberek biztonságérzetének növelésében. Az ilyen kutatások nemcsak a tudományos közösség számára fontosak, hanem a helyi lakosság és a látogatók biztonsága szempontjából is. Az emberek szeretnék tudni, hogy milyen kockázatokkal jár a sziget látogatása, és a tudósok munkája elengedhetetlen a veszélyek megértéséhez.

Az emberek, akik Santorinire utaznak, továbbra is bízni akarnak a sziget szépségében és varázsában, és amint az új tudományos eredmények fényt derítenek a vulkánok működésére, talán még biztonságosabbá válik a helyi turizmus. A kutatók és a helyi lakosok együttműködése kulcsfontosságú a jövőbeli kitörések megelőzésében és a közösség védelmében.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cm25lz56rezo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük