Gazdaság,  Hírek

Starmer válasza Trump vámjaira: lassítani és gyorsítani egyszerre

Sir Keir Starmer miniszterelnök a lakásában figyelte a történéseket, míg Rachel Reeves pénzügyminiszter a dolgozószobájából követte az eseményeket. Jonathan Reynolds üzleti miniszter, aki munkatársaival és pizzával körülvéve a brit kormányzati hivatalából, az Old Admiralty Archból nézte Donald Trump elnök nagy bejelentését a vámokkal kapcsolatban. E helyről régen a brit flotta irányította a kereskedelmet a nyílt tengeren, de a minisztereknek manapság már csak álmodniuk lehet arról, hogy ilyen hatalommal bírjanak. Az Egyesült Királyság növekvő horrorral figyeli a feszültséget az Egyesült Államok és Kína között, és a kabinet egyik tagja megjegyezte, hogy „néha az emberek nem is sejtik, hogy történelmi pillanatban élnek”.

Trump 10%-os vámot vetett ki minden országra, beleértve az Egyesült Királyságot is, míg Kína ennél jóval magasabb vámokat alkalmaz egyes országokkal szemben. A helyzet drámai, hiszen a tőzsdék zuhanása már most is aggasztó jele a kereskedelmi háborúnak. A brit kormány most azon dolgozik, hogy minimalizálja a károkat, esetleg megállapodást kössön az Egyesült Államokkal, és kihasználja a felmerülő lehetőségeket. Starmer a Chequers-i vidéki rezidenciáján tölti a hétvégét, és folyamatosan telefonál. A legfontosabb hívások, amelyeket az amerikai tárgyalóktól várnak, azonban eddig nem érkeztek meg.

Trump februári sajtótájékoztatóján azt ígérte, hogy a kereskedelmi megállapodás, amely mentesítené az Egyesült Királyságot a vámok egy részétől, lehetséges. Azóta a No 10-ből, Michael Ellam, a pénzügyi és banki szakember vezetésével, valamint Varun Chandra üzleti tanácsadó és az üzleti miniszter részvételével körülbelül húszfős csapat folytatott jelentős tárgyalásokat. Ezek a megbeszélések érintették az Egyesült Királyság elektromos járművekre vonatkozó szabályainak enyhítését, a technológiai cégek adózásának lehetséges módosításait, valamint az online biztonsági szabályok megváltoztatását. Az amerikai kormány szerdai bejelentése előtt azonban a tárgyalások leálltak, így most a „labda az ő térfelükön van” – mondta egy kormányzati forrás.

A kormány nem siet, és nem mutat lelkesedést saját vámok bevezetésére. Az elmúlt hetek során a kormány folyamatosan azt kommunikálta, hogy mindenféle forgatókönyvre készülnek, és titkos kabinetbizottság is ülésezett, hogy megvitassák, hogyan reagálhatnak, ha Trump vámjai életbe lépnek. Most, hogy a vámok érvénybe léptek, a valódi válasz az, hogy nem reagálnak azonnal, és négy héten át kérdezik a vállalkozásokat, hogy szeretnék-e, ha a kormány később reagálna. Ez nem csupán Whitehall hezitálása: a miniszterek között láthatóan egyáltalán nincs kedv a vámháborúhoz való csatlakozáshoz az Egyesült Államok, Kína és esetleg az EU között.

A kormány közel áll a vállalkozásokkal való együttműködéshez, hiszen a kormány nem akarja, hogy a National Insurance járulékok növelése miatt felháborodás terjedjen el. Az üzleti szféra reakciója is higgadtabb volt, mivel a kormány már korábban is felkészítette őket a vámok bevezetésére. A miniszterek között egyetértés van abban, hogy a gazdasági helyzet nem kedvez a további vámok bevezetésének. Kemi Badenoch, a konzervatív párt vezetője, aki szintén ellenzi az új vámokat, szintén részt vesz a következő adásban.

A kormány azonban nemcsak a vámokkal foglalkozik, hanem a meglévő terveik gyorsabb megvalósítására is törekszenek. A pénzügyminiszter azt is vizsgálja, hogy a kormány fontos kiadási felülvizsgálatának keretében bejelentett források közül hozhatók-e előre pénzek. Az ipari stratégia felgyorsításáról is folynak tárgyalások, amely a befektetések ösztönzésére irányul az Egyesült Királyságban. A kormány megpróbálja kihasználni a globális helyzetet, hogy felgyorsítsa a kormányzati intézkedéseket.

A kormány folyamatosan hangsúlyozza, hogy a gyorsabb cselekvés szükséges, és az elmúlt évben többször is hangsúlyozták, hogy a kormánynak gyorsabban kell dolgoznia. Az Egyesült Királyságnak, hogy versenyképes maradjon, talán radikálisabb intézkedéseket kell bevezetnie. Bár a miniszterelnök nem örül annak, hogy az Egyesült Királyság vámokat kapott, a kormány cselekvéseinek jelentősége nem elhanyagolható. A kormány reményei eddig szertefoszlottak, hiszen a miniszterek először azt hitték, hogy az Egyesült Királyság elkerülheti a vámokat, majd felkészültek arra, hogy reagáljanak, de végül csalódottak lettek. Starmer, míg újabb hétvégét tölt telefonálással, és munkatársai várják a hívásaikat, a kormány nem tudja, mit fog mondani legközelebb.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cm257qmvg25o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük