Gazdaság,  Hírek

Milyen hatással lesz a ‘reset’ megállapodás a brit gazdasági növekedésre?

A brit és az EU közötti kapcsolatok „újraindítását” ünneplő események, beleértve egy különleges ebédet a Temzén, a közelmúltban komoly figyelmet kaptak. A brit kormány és az Európai Unió között született megállapodás jelentős áttörésnek számít a két fél közötti kereskedelmi kapcsolatok elmélyítésében, és további előnyöket ígér, miközben lehetőséget biztosít más kereskedelmi megállapodások keresésére is. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a megállapodás eddig csak a Brexit után felállított kereskedelmi akadályok egy töredékét bontja le, és a jövőbeli növekedésre vonatkozó ígéretek még nem bizonyították be magukat.

Az élelmiszeripar szereplői, akik az Egyesült Királyság és az EU között forgalmaznak, különösen örülnek a bürokrácia csökkentésének és a szigorú ellenőrzések enyhítésének. Az állat- és növényegészségügyi, valamint a szaniter és fitoszaniter normák (SPS) megállapodása túlmutat azon, amit néhány hónappal ezelőtt vártak. Az Egyesült Királyság kormánya, az EU-s szabályok követésére való hajlandóságával, kritikák kereszttüzébe került, mivel sokan úgy vélik, hogy ezzel lemondtak a szuverenitásról. Ennek ellenére a megállapodás lehetővé teszi több mint 1500 termék határokon történő szabad áramlását.

Az elmúlt négy év során a brit mezőgazdasági termékek EU-ba történő értékesítése extra tanúsítványok és ellenőrzések betartását követelte meg, melyek a betegségek terjedésének megakadályozását és az élelmiszerbiztonság garantálását célozták. A gyakori panaszok között szerepeltek az évtizedes lapok hosszúságú űrlapok, valamint a szállítás közben elrothadó élelmiszerek esetei. A Brit Élelmiszer- és Italipari Szövetség szerint az ilyen termékek exportja 2019 óta harmadával csökkent. A kisebb vállalatok különösen valószínűleg arra a következtetésre jutottak, hogy nem éri meg a fáradságot; a kivitt termékek száma csökkent, ahogy a költségek növekedtek.

A brit kormány által bevezetett új megállapodás, amely a bürokrácia egy részének eltörlését célozza, azt ígéri, hogy a brit gazdaság számára 2040-re 8,9 milliárd fontos hasznot hozhat. Bár ezek a jóslatok mindig bizonytalanok, ez körülbelül 0,3%-kal növelné a bruttó hazai terméket, ami segíthet, de nem éri el a „hatalmas” növekedést, amit a kormány ígér. Ezen kívül ez a szám csak egy kis része annak a 4%-nak, amit a kormány saját független előrejelzői szerint a Brexit következtében elvesztett.

Több tanulmány arra is rámutatott, hogy a megnövekedett bürokrácia hozzájárult az EU-ból importált élelmiszerek áremelkedéséhez az utóbbi években. Miközben a kiskereskedők üdvözlik a megállapodást, nem garantált, hogy a költségmegtakarításokat a fogyasztók is érzékelni fogják. A megállapodás csökkentheti a jövőbeli áremelkedéseket, de ez attól függ, hogy a beszállítók átadják-e a megtakarításokat.

A brit kormány által tett legfontosabb engedmény a halászati megállapodás 12 évvel történő meghosszabbítása volt. Ez a szektor csupán 0,04%-át képviseli a bruttó hazai terméknek, de nyilvánvalóan csalódást okoz egyes halászati közösségeknek, akik aggódnak a jogok csorbítása miatt. Ugyanakkor a halexport az EU-ba az elmúlt években 29%-kal csökkent, és az SPS megállapodás segíthet ezen veszteségek visszafordításában.

A mostani megállapodás részletei talán nem biztosítanak olyan „hatalmas” növekedést, ahogy azt a kormány szeretné, de a jövőben több közös alapra építhetnek. A fiatalok mobilitási programja és a szakmai képesítések kölcsönös elismerése jelentős előnyöket hozhat, attól függően, hogy a részletek hogyan alakulnak. Még ezek a lépések sem valószínű, hogy helyreállítanák a Brexit által okozott növekedési károk többségét.

A független Költségvetési Felelősség Hivatala becslése szerint a Brexit következtében a bruttó hazai termék 4%-kal csökken, ami évente körülbelül 100 milliárd font veszteséget jelent. A szakértők úgy vélik, hogy ennek teljes kompenzálása a brit piacon való újbóli belépést, a vámunióhoz való csatlakozást és a szabad mozgás biztosítását igényelné, amit a kormány már most is „vörös vonalaknak” tekint.

A brit kormány azonban büszkén számolhat be arról, hogy rövid időn belül kereskedelmi megállapodásokat kötött Indiával és az Egyesült Államokkal, valamint javított megállapodást kötött az EU-val. Az utóbbi különösen fontos lehetett Donald Trump kereskedelmi ellenségeskedése miatt, amely lehetőséget adott arra, hogy a két fél közelebb kerüljön egymáshoz, és új fókuszt adjon a korábban leküzdhetetlennek tartott akadályok lebontására. A brit kormány elérte, amit sokan lehetetlennek tartottak a Brexit korai éveiben: egy megállapodást az Egyesült Államokkal anélkül, hogy csökkentette volna az élelmiszerbiztonsági normákat, így sikerült összhangba hozni az EU szabályaival.

Ez a megállapodás talán nem jelent óriási változást a növekedés szempontjából, de megnyitja az utat a közös alapok megtalálásához az EU-val, miközben lehetőséget ad az Egyesült Királyság számára, hogy erősítse kapcsolatait az Egyesült Államokkal, különösen a szolgáltatások, a pénzügyi szektor és a technológia területén. Ezek az ágazatok egyre fontosabbá válnak a brit cégek számára az amerikai piacon. Az ilyen stratégiai fókusz, amely a gazdasági erőnk kiépítésére összpontosít, különösen fontos egy geopolitikai bizonytalanságokkal teli időszakban. A fiatalok vízumprogramja és a pénzügyi hozzájárulás mértéke még mindig tárgyalás alatt áll, és a jövőbeni fejlemények kedvező irányba terelhetik a brit gazdaságot.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cgmj8l3ndlno

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük