Hírek,  Technológia

Elton John és Dua Lipa védelmet kér az AI ellen

Dua Lipa, Sir Elton John, Sir Ian McKellen és Florence Welch is azon neves művészek között szerepel, akik levélben szólították fel a brit miniszterelnököt, hogy frissítse a szerzői jogi törvényeket, hogy megvédje őket a mesterséges intelligencia (AI) által jelentett kihívásoktól. A több mint 400 brit zenész, író és művész által aláírt levél, amely Sir Keir Starmerhez, a brit munkáspárt vezetőjéhez íródott, arra figyelmeztet, hogy ha nem biztosítanak védelmet számukra, akkor gyakorlatilag „elajándékozzák” munkájukat a technológiai cégeknek. A levél aláírói hangsúlyozzák, hogy a brit kreatív ipar pozíciója is veszélybe kerülhet, ha a kormány nem lép közbe.

A művészek azt kérik a miniszterelnöktől, hogy támogassa a Data (Use and Access) Bill módosítását, amely előírná, hogy a fejlesztők átláthatóan tájékoztassák a szerzői jog tulajdonosait arról, hogy felhasználják anyagaikat az AI modellek képzésére. A brit kormány szóvivője válaszában hangsúlyozta, hogy szeretnék, ha a kreatív ipar és az AI cégek is virágzanának, ezért egy olyan intézkedéscsomagon dolgoznak, amely mindkét szektor számára kedvező lenne. Az illetékesek azonban kiemelték, hogy semmilyen változást nem fognak figyelembe venni, amíg teljes mértékben meg nem győződnek arról, hogy az alkotók érdekeit szolgálják.

A levél aláírói között szerepel Kazuo Ishiguro író, David Hare drámaíró, valamint olyan énekesek, mint Kate Bush és Robbie Williams, illetve a Coldplay, Tom Stoppard és Richard Curtis is. Sir Paul McCartney, aki januárban a BBC-nek nyilatkozva aggodalmának adott hangot amiatt, hogy az AI „lenyúlja” a művészek munkáit, szintén aláírta a levelet. A levélben kifejtették, hogy ők gazdasági értékteremtők, akik a nemzeti történeteket tükrözik és népszerűsítik, továbbá a jövő innovátorai, akikkel az AI-nak éppen úgy szüksége van, mint az energiára és a számítógépes készségekre.

A művészek aggodalmait a kormány által tervezett szerzői jogi törvény módosításával kapcsolatos kritikák is felerősítették. Februárban olyan művészek, mint Annie Lennox és Damon Albarn egy csendes albumot adtak ki, hogy tiltakozzanak a javasolt változások ellen. A kormány konzultációt indított arról, hogy a fejlesztők felhasználhassák a kreatorok tartalmát az interneten, hacsak a jogtulajdonosok nem döntenek úgy, hogy „kilépnek” a folyamatból. A Guardian szerint a miniszterek ezt a javaslatot felülvizsgálják a kreatorok visszajelzései nyomán.

Kazuo Ishiguro korábbi nyilatkozatára hivatkozva kifejtette, hogy miért lenne igazságtalan megváltoztatni a régóta fennálló szerzői jogi törvényeket, hogy a hatalmas cégeket támogassák a független írók, zenészek, filmesek és művészek rovására. A Nobel-díjas író szerint a kormány eddigi lépései a javaslatok elfogadhatatlanságát mutatják, és reménykedik abban, hogy egy új konzultáció során egy igazságosabb megoldás születhet.

A képviselők nemrégiben elutasítottak egy másik módosítást, amelyet Baroness Kidron terjesztett elő, és amely az AI fejlesztők brit szerzői jogi törvényekkel való elszámoltathatóságát célozta. Kidron szerint a javasolt új módosítás átláthatósági kötelezettségeket írna elő a technológiai cégek számára, amelyek támogathatják a licencszerződések kidolgozását a kreatorok és a vállalatok között. Hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyság egyedülálló helyzetben van, hogy globális szereplővé váljon az AI nemzetközi ellátási láncában, de ehhez elengedhetetlen az átláthatóság.

A kormány nyilatkozatában kiemelte, hogy fontos időt szánni a konzultációs válaszok átvizsgálására, ugyanakkor elengedhetetlen, hogy már most megkezdjék a következő lépések előkészítését. A kormány elkötelezte magát amellett, hogy közzétesz egy jelentést és gazdasági hatásvizsgálatot, amely a vita minden oldaláról vizsgálja a kérdéseket és lehetőségeket. Az egyre növekvő aggodalom a kreatív szektor jövőjével kapcsolatban mind a művészek, mind a kormány részéről folyamatos párbeszédet igényel.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c071elp1rv1o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük