
Csapás a megújuló energia terjedésének, nagy szélfarm leállítása
A dán Orsted energetikai vállalat bejelentette, hogy leállítja a Hornsea 4 néven ismert hatalmas szélerőmű projektet, amely az Egyesült Királyság keleti partjainál épült volna. Ez a döntés súlyosan érinti a brit kormány tiszta energiára vonatkozó ambícióit, hiszen a Hornsea 4 projekt a világ egyik legnagyobb offshore szélerőműve lett volna, amely 2,4 GW kapacitással rendelkezett volna. Ez elegendő lenne ahhoz, hogy több mint egymillió háztartást ellásson energiával. Az Orsted közleménye szerint a projekt már nem volt gazdaságilag életképes, annak ellenére, hogy a vállalat 15 éves szerződést kötött a brit kormánnyal, amely garantálta a megtermelt energia árának értékesítését egy előre meghatározott áron.
Az Egyesült Királyság offshore szélerőmű szektora az utóbbi években drámai költségnövekedéssel nézett szembe, amit a kormány is elismert. A Energia Biztonsági és Nettó Nulla Minisztérium szóvivője hangsúlyozta, hogy a globálisan magas infláció és az ellátási láncok problémái jelentős hatással vannak az iparra Európa-szerte. A Hornsea 4 projekt leállítása nemcsak egyedülálló eset, hiszen a svéd Vattenfall cég júliusban szintén leállította egy 1,4 GW kapacitású szélerőmű fejlesztését Norfolk partjainál, szintén a költségek emelkedése miatt. E projektet a német RWE energiacég vásárolta meg, amely azt ígérte, hogy továbbviszi a fejlesztést.
A helyzet komolyságát fokozza, hogy a brit kormány célja, hogy 2030-ra 95%-ra emelje a megújuló energiaforrások arányát az ország energiafogyasztásában, amely jelenleg kicsit több mint 50%-ot tesz ki. Ehhez a kormánynak meg kellene háromszoroznia az offshore szélerőmű kapacitását, és meg kellene dupláznia a napelemes és szárazföldi szélerőművek számát. Az Aurora Energy becslései szerint ez jelentős frissítéseket igényel az elektromos hálózaton is, beleértve 620 mérföld új villamosenergia-vezeték és további alállomások telepítését.
A helyi közösségek gyakran ellenállnak a nagyobb energiainfrastruktúrák kiépítésének a közvetlen közelükben, ami tovább nehezíti a kormány terveinek megvalósítását. Számos iparági szakértő, valamint a Konzervatív és Reformpártok képviselői is azt állítják, hogy a 2030-as cél elérhetetlen. Dieter Helm, az Oxfordi Egyetem közgazdasági politikai professzora már régóta figyelmeztet arra, hogy az ilyen infrastruktúra kiépítése szinte lehetetlen időkereten belül. „Ha nem teljesítjük ezt a rövid távú célt, az a megvalósítás költségeit maximalizálni fogja” – figyelmeztetett Helm.
Chris Stark, a kormány Tiszta Energia 2030 küldetésének vezetője elismerte, hogy a cél elérése „nagyon nehéz” lesz, de egy „Herkulesi erőfeszítéssel” megvalósíthatónak tartja. Ed Miliband energiaügyi miniszter is hangsúlyozta, hogy a terv ambiciózus és vitatott, de elengedhetetlen a számlák csökkentése, a klímaválság kezelése és az energiaellátás biztonságának megteremtése érdekében.
A brit kormány azt ígérte, hogy együttműködik az Orsted-tel, hogy a Hornsea 4 projektet „visszaterelje a helyes útra”, és hogy hisz abban, hogy a tiszta energia küldetés még mindig elérhető. „Erős projekttervünk van a tiszta energia 2030-as megvalósítására, és küldetésorientált megközelítésünk biztosítja, hogy navigálni tudjunk a globális nyomások és egyedi kereskedelmi döntések között a céljaink elérése érdekében” – nyilatkozta egy szóvivő. A tiszta energia jövője tehát tele van kihívásokkal, de a kormány eltökélt abban, hogy továbbra is harcoljon a megújuló energiaforrások előmozdításáért.
