Hírek,  Technológia

A Pegasus kémprogram gyártóját 167 millió dollárra büntették a WhatsApp feltörése miatt

Az izraeli NSO Group, amely a hírhedt Pegasus kémprogramot fejlesztette ki, 167 millió dolláros (125 millió font) kártérítést köteles fizetni a WhatsApp-nak, mivel 2019-ben 1,400 felhasználót hackeltek meg. A Pegasus egy olyan rosszindulatú szoftver, amely távolról telepíthető mobiltelefonokra, lehetővé téve ezzel a felhasználók mikrofonjainak és kameráinak hozzáférését, valamint más érzékeny adatokhoz való hozzáférést is. Az NSO Groupot azzal vádolják, hogy lehetővé tette autoriter rezsimek számára, hogy megfigyeljék újságírókat, aktivistákat és politikai személyiségeket. A WhatsApp tulajdonosa, a Meta, azt nyilatkozta, hogy ez a döntés „az első győzelem az illegális kémprogramok fejlesztése és használata ellen”.

Az NSO Group közleményében jelezte, hogy „alaposan meg fogják vizsgálni az ítélet részleteit, és megfelelő jogi lépéseket tesznek, beleértve a további eljárásokat és fellebbezést”. Ez az első alkalom, hogy egy kémprogram fejlesztőjét felelősségre vonják a mobilplatformok sebezhetőségeinek kihasználásáért. Az NSO Group állítása szerint a technológiát csak súlyos bűnözők és terroristák ellen szánták. Ugyanakkor vádak merültek fel azzal kapcsolatban, hogy egyes országok ezt a technológiát bárki ellen felhasználják, akit nemzeti biztonsági fenyegetésnek tartanak.

A Pegasus körüli botrány 2021-ben robbant ki, amikor kiszivárgott egy 50,000 telefonszámot tartalmazó lista, amely feltételezett hackelt áldozatok adatait tartalmazta. A globális média a listából politikai vezetők, üzletemberek, aktivisták és több arab királyi család tagjának telefonszámát azonosította, valamint több mint 180 újságíróét. A kanadai Citizen Lab kutatócsoport szerint feltételezhető, hogy a Pegasus kémprogram megfertőzte a Downing Street és a Külügyminisztérium tisztviselőinek eszközeit is. További neves személyiségek, akiket valószínűleg megfigyeltek, között szerepel Emmanuel Macron francia elnök, valamint Jamal Khashoggi hozzátartozói, aki a szaúdi kormány kritikusaként vált ismertté, és akit 2018 októberében gyilkoltak meg a szaúdi isztambuli konzulátusán.

Az NSO Groupnak a Meta részére kifizetendő 444,000 dolláros kártérítés is része ennek a jogi csatározásnak, amely hat éven át zajlott az amerikai közösségi média óriás és az izraeli megfigyelőcég között. A Meta közleményében hangsúlyozta, hogy „a zsűri döntése, amely kártérítés megfizetésére kötelezi az NSO-t, kritikus elrettentő hatású a rosszindulatú iparág e törvénytelen cselekedetei ellen, amelyek az amerikai cégeket célozzák”. Az NSO Group viszont kijelentette, hogy „hatékony technológiájuk kulcsszerepet játszik a súlyos bűncselekmények és a terrorizmus megelőzésében, és azt felelős módon használják fel az arra jogosult kormányzati ügynökségek”.

A WhatsApp ügyének sikeres lezárása új lehetőségeket nyithat meg az NSO számára, mivel más technológiai óriások is jogi lépéseket tehetnek a Pegasus kémprogram által érintett platformok védelme érdekében. A helyzet további feszültségeket generálhat a technológiai szektorban, ahol a magánélet védelme és a kiberbiztonság egyre nagyobb hangsúlyt kap. Az NSO Group tevékenysége és a Pegasus kémprogram használata már eddig is komoly vitákat váltott ki világszerte, és a mostani döntés talán új irányt adhat a kiberbiztonsági jogszabályok és a technológiai fejlődés jövőjének alakulásában.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c77n76kzmz4o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük