
A Fed kamatpolitikája a vámok bizonytalansága miatt változatlan marad
Az Egyesült Államok központi bankja, a Federal Reserve, figyelmeztette a közvéleményt, hogy Donald Trump elnök által bevezetett vámok olyan mértékű bizonytalanságot teremtettek, hogy a bank nem biztos abban, hogyan kellene kezelnie az kamatlábakat. A Fed szerdai bejelentése szerint változatlanul hagyta a kamatlábakat, annak ellenére, hogy Trump nyomást gyakorolt az alacsonyabb kölcsönzési költségek érdekében. Jerome Powell, a Fed elnöke elmondta, hogy Trump vámpolitikájának gazdasági következményei miatt „nem egyértelmű”, milyen lépéseket tegyen a bank a jövőben. Ez a döntés már a harmadik egymást követő alkalom, amikor nem módosították a kamatlábakat, amely így körülbelül 4,3%-on stagnál.
Powell hozzátette, hogy ha Trump vámpolitikái továbbra is érvényben maradnak, akkor várhatóan „infláció emelkedését, a gazdasági növekedés lassulását és a munkanélküliség növekedését” idézhetik elő. A Fed hagyományosan akkor csökkenti a kamatlábakat, ha úgy véli, hogy a gazdaság gyengélkedik, és emeli őket, ha az árak túl gyorsan emelkednek. Azonban a bank, amelynek célja, hogy független politikát folytasson a Fehér Háztól, azt állítja, hogy a vámok mind az gazdasági lassulás, mind a gyorsabb árnövekedés kockázatát fokozzák, ami bonyolítja a következő lépéseit. „Tényleg nem világos, mit kellene tennünk” – mondta Powell szerdán. „Túl sok a bizonytalanság.”
Ez a döntés a Fed első lépése Trump vámbejelentései óta, amelyek globálisan emelték az importadót, különösen Kínából származó termékek esetében, ahol az adók legalább 145%-ra rúgnak. Az Egyesült Államok logisztikai cégei és kikötői azóta jelentős kereskedelmi visszaeséseket tapasztaltak, míg elemzők figyelmeztettek arra, hogy a recesszió kockázata jelentősen megnőtt az év eleje óta. Trump, aki az újraválasztásért folytatott kampányában alacsonyabb kamatlábakat ígért, arra kérte a Fed-et, hogy „megelőzően” csökkentse a kamatlábakat, és nyilvánosan fontolóra vette a központi bank vezetőjének elbocsátását, kritizálva őt „nagy vesztesként” és „Késlekedő Mr.-ként”, amiért nem csökkentette időben a kamatlábakat.
A múlt hónapban az Európai Központi Bank is csökkentette a kamatlábakat, hivatkozva a kereskedelmi feszültségek miatti gazdasági aggodalmakra. A Bank of England is hasonló lépéseket várhatóan a héten fog tenni. Az Egyesült Államok és Kína tisztségviselői várhatóan ezen a héten találkoznak, de a tárgyalások terjedelme még mindig nem világos. Trump szerdán elutasította azt az elképzelést, hogy előre csökkentsék a vámokat a kereskedelmi tárgyalások segítése érdekében. Powell azonban arra figyelmeztetett, hogy a tárgyalások lehetőséget adhatnak a gazdasági helyzet „lényeges” megváltoztatására. „Általában a dolgok tisztázódnak, és az irányvonal világossá válik” – mondta. „Jelenleg nagyon nehéz megmondani, mi lenne az.”
A gazdaság ez idő alatt jónak tűnik. Az Egyesült Államok gazdasága az év első három hónapjában először zsugorodott 2022 óta, de a tisztségviselők szerint ezek a számok torzultak, mivel a vállalatok a vámok bevezetése előtt sietve hozták be a termékeket, nem pedig a szélesebb körű tevékenység csökkenése miatt. A foglalkoztatás váratlanul erős maradt az elmúlt hónapban, ami a munkanélküliségi rátát a történelmi mélypontok közelében, 4,2%-on tartja, míg az amerikai tőzsde nagyrészt helyreállt a múlt hónapi éles visszaesések után. Powell elmondta, hogy ezek a számok időt adnak a Fed számára, hogy várjon. „Gyorsan léphetünk, amikor ez megfelelő, de úgy gondoljuk, hogy most a legmegfelelőbb dolog várni és figyelni, hogyan alakulnak a dolgok” – tette hozzá.
A kormány továbbra is széleskörű kereskedelmi megállapodásra törekszik az Egyesült Államokban, miután csökkentette az autók és acél vámokat. Trump elnök azt mondja, hogy a vámok „a legrosszabbul értelmezett dolgok” az üzleti életben, és további intézkedésekkel fenyegetőzik. A találkozó a világ két legnagyobb gazdaságának kereskedelmi háborújának de-eszkalálására tett legmarkánsabb jelét mutatja. Trump új kereskedelmi megállapodásában az Egyesült Királysággal már bepillantást nyerhettünk abba, hogy milyen típusú megállapodásokra törekedhet világszerte. A kormány diplomáciai eredménye, hogy ezt az üzletet mások előtt sikerült megkötni, fellélegzést ad az autógyártóknak.
