
A Wikipedia jogi útra tereli a hibás online biztonsági szabályokat
A Wikipédia jogi lépéseket tesz az új Online Safety Act (Online Biztonsági Törvény) szabályozásaival szemben, amelyek szerintük veszélyeztethetik önkéntes szerkesztőik biztonságát, valamint a káros tartalom kiszűrésének képességét. A Wikimedia Alapítvány, amely a népszerű online enciklopédia támogatásáért felelős nonprofit szervezet, bírósági felülvizsgálatot kér a törvény azon részei ellen, amelyek miatt a Wikipédia a legszigorúbb kötelezettségekkel nézhet szembe, amelyek a törvény értelmében a weboldalakra vonatkoznak. Phil Bradley-Schmieg, a Wikimedia jogi képviselője hangsúlyozta, hogy sajnálatos, hogy most védeniük kell a Wikipédia önkénteseinek magánéletét és biztonságát a hibás jogszabályokkal szemben.
A brit kormány elmondta a BBC-nek, hogy elkötelezett az Online Safety Act végrehajtása mellett, de a folyamatban lévő jogi eljárásokról nem kívánt nyilatkozni. Úgy vélik, hogy ez az első bírósági felülvizsgálat, amelyet az új online biztonsági törvények ellen indítottak, bár csak azok egy szűk részét célozza meg. A szakértők szerint azonban valószínű, hogy nem ez lesz az utolsó ilyen jellegű eljárás. Ben Packer, a Linklaters ügyvédi iroda partnere megjegyezte, hogy az Online Safety Act rendkívül széleskörű és bonyolult, és elkerülhetetlenül hatással lesz a brit állampolgárok szólásszabadságára és más emberi jogaira. Ahogy a törvény egyre inkább érvénybe lép, arra lehet számítani, hogy további kihívások is megjelennek.
Az Online Safety Act előírja, hogy az Ofcom, a brit médiahatóság, különböző tényezők, például a felhasználók száma és a szolgáltatások jellege alapján kategorizálja a platformokat. Az „1. kategóriába” sorolt weboldalak, amelyek a legmagasabb szintű besorolást kapják, további kötelezettségekkel néznek szembe a felhasználók biztonságának megőrzése érdekében. Egyszerűbben fogalmazva, azok a weboldalak valószínűleg 1. kategóriába kerülnek, amelyek lehetővé teszik, hogy milliók interakcióba lépjenek és tartalmat osszanak meg egymással, és rendelkeznek olyan rendszerekkel, amelyek ajánlják a tartalmakat. E szabályok eredetileg azokat a szolgáltatásokat célozták meg, ahol a brit felhasználók legvalószínűbben káros tartalommal találkozhatnak. A Wikipédia azonban aggódik amiatt, hogy a szabályok annyira homályosak, hogy „jelentős kockázatot” jelenthet, hogy a platformot is 1. kategóriába sorolják.
Ha ez bekövetkezik, az súlyos következményekkel járhat az önkéntesek számára, akik cikkeket írnak és szerkesztenek. A Wikimedia Alapítvány kiemelte, hogy a további kötelezettségek, például a szerkesztők személyazonosságának ellenőrzésére vonatkozó követelmények, kockázatot jelentenek a felhasználók adatainak védelmére, és lehetőséget adhatnak az önkéntesek megfélemlítésére, zaklatására, vagy akár önkényuralmi rezsimek általi letartóztatására is. Rebecca MacKinnon, a Wikimedia Alapítvány globális advocacy alelnöke hangsúlyozta, hogy ha az önkéntesek nem érzik magukat biztonságban a Wikipédia hozzájárulása során, akkor hajlamosak elkerülni a kényes témák tárgyalását, ami csökkenti az enciklopédia minőségét és hasznosságát.
A Wikimedia Alapítvány hangsúlyozta, hogy nem az Online Safety Act alapelveit, hanem a „Kategorizálási Szabályozás” egyes részeit támadják meg, amelyek meghatározzák, hogy az Ofcom hogyan dönt arról, hogy mely weboldalaknak kell a legszigorúbb kötelezettségeket betartaniuk. Az Alapítvány érvelése szerint a jelenlegi definíciók kockázatot jelentenek nemcsak arra, hogy olyan weboldalakat is érinthetnek, mint a Wikipédia, hanem arra is, hogy figyelmen kívül hagyják azokat a platformokat, amelyeknek valójában szigorúbb szabályoknak kellene megfelelniük.
Phil Bradley-Schmieg blogbejegyzésében azt írta, hogy a szabályok nemcsak a Wikipédia típusú alacsony kockázatú „szélhámos” szolgáltatások túlregulálását kockáztatják, hanem nem is terelik a figyelmet arra, ami valójában aggasztja a brit társadalmat, például a nőgyűlölő gyűlöletoldalakat. Az Alapítvány szerint az önkéntesek már most is hatékonyan dolgoznak a káros tartalom kiszűrésén. Az utóbbi időben, a 2024-es Southport-i gyilkosságokat követően az önkéntesek éjt nappallá téve dolgoztak a megbízható és semleges információk biztosításán.
Ben Packer úgy véli, hogy a Wikimedia Alapítványnak magas mércét kell átlépnie ahhoz, hogy meggyőzze a bíróságot arról, hogy a belügyminiszter jogellenesen cselekedett a szabályozások megalkotásakor. A jogi felülvizsgálatok általában nehezen nyerhetők, hiszen a Wikimedia most a belügyminiszter által az Ofcom tanácsára alkotott szabályozásokkal szemben emel kifogást, miután azok kutatást és konzultációt folytattak a küszöbértékek meghatározásáról. Jelenleg az Ofcom még nem kategorizálta a szolgáltatásokat, de már információkat kért számos weboldaltól, köztük a Wikipédiától is, és várja a válaszokat. A hivatal egy nyilatkozatban megerősítette, hogy tudomásul vették a Wikimedia Alapítvány döntését a kategorizálási szabályokkal szembeni kihívásról.

