Hírek,  Technológia

Valószínű, hogy egy szovjet űrhajó visszatért a Föld légkörébe

A Szovjetunió idején készült űrhajó egy része valószínűleg újra belépett a Föld légkörébe, miután több mint ötven éven át keringett az űrben – közölte az Európai Űrügynökség (ESA). A Kosmos 482 nevű űreszközt 1972-ben indították el, eredeti célja a Vénusz felfedezése volt, ám soha nem tudta elhagyni a Föld pályáját. Ehelyett négy darabra szakadt, amelyek azóta is a bolygó körüli pályán keringenek. Az Európai Unió Űrmegfigyelő és Nyomkövető Központja (SST) bejelentette, hogy az egyik fragmentum – amely feltehetően a leszállóegység – „valószínűleg” 2023. október 21-én, szombaton 06:16 GMT (07:16 BST) körül lépett be a légkörbe. Azt azonban nem tudni, hogy az objektum a földre zuhant-e, vagy elégett a légkörben. A re-entry pontos helye is ismeretlen.

Bár sok kérdés nyitott az objektum visszatérésével kapcsolatban, a Föld felszínének 70%-át borító óceán miatt valószínűtlen, hogy jelentős károkat okozott volna. Stijn Lemmens, az ESA vezető elemzője megjegyezte, hogy „sokkal valószínűbb, hogy lottót nyernek, mint hogy ez a űrszemét egyáltalán eltalálja őket”. A Kosmos 482 leszálló kapszuláját a Vénusz extrém hőmérsékletének és nyomásának túlélésére tervezték, ami robusztus hőpajzsot és tartós szerkezetet jelentett. Ezért a szakértők úgy vélik, hogy az objektum esetleg túlélte a kontrollálatlan süllyedést a Föld légkörén keresztül. Ugyanakkor a Kosmos 482 ejtőernyő rendszere, amelyet eredetileg a Vénuszra való süllyedés lassítására terveztek, valószínűleg több mint ötven évnyi űrbeli környezet hatására jelentős mértékben károsodott.

Lemmens elmondta, hogy az ember alkotta objektumok Föld légkörébe való visszatérése viszonylag gyakran előfordul. Nagyobb űrhajók esetében heti rendszerességgel, míg kisebbeknél napi szinten történik ez. Az objektumok jellemzően elégnek a légkörben, mielőtt elérnék a földfelszínt. Például Kína Long March 5B rakétája 2022-ben az Indiai-óceán fölött lépett vissza, míg a Tiangong-1 űrállomás 2018-ban a Csendes-óceán fölött nagyrészt elégett. A Kosmos 482-t most nemzetközi űrügynökségek figyelik szoros figyelemmel.

A szakértő hangsúlyozta, hogy a jövőbeli űreszközöket úgy kell megtervezni, hogy képesek legyenek biztonságosan eltávolítani magukat a pályáról, lehetőleg kontrollált visszatéréssel. Ez lehetővé tenné a leszállási helyek pontos előrejelzését, csökkentve ezzel a kockázatot, hogy bármilyen törmelék lakott területekre essen, ezáltal védve az embereket és az ingatlanokat, miközben kezeljük a űrszemét környezeti hatását is.

A Kosmos 482-es eset nemcsak figyelmeztetésként szolgál a múlt technológiai örökségeire, hanem arra is rávilágít, hogy a jövő űrmisszióinak tervezésekor mennyire fontos figyelembe venni a biztonságos pályarendezést és a visszatérési mechanizmusokat. Az űrszemét problémája folyamatosan növekvő aggodalomra ad okot a tudományos közösségben, hiszen a Föld körüli pályán több ezer darab, potenciálisan veszélyes objektum kering, amelyek bármikor ütközhetnek a működő űreszközökkel. Az ESA és más nemzetközi ügynökségek folyamatosan dolgoznak a helyzet monitorozásán és a jövőbeli űrrepülések biztonságának növelésén, hogy elkerüljék a hasonló incidenseket.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cy9vz28nyedo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük