Egyéb,  Hírek

Tropicalis erdők pusztulása soha nem látott gyorsasággal folyt tavaly

A trópusi erdők, amelyek kulcsszerepet játszanak a klímaváltozás elleni védekezésben, tavaly még soha nem tapasztalt ütemben tűntek el – derült ki egy új műholdas elemzésből. A kutatók becslése szerint 2024-ben a világ tiszta, régi erdeiből 67 ezer négyzetkilométer, azaz körülbelül Írország területének megfelelő nagyságú terület vált eltűntté. Ez a szám elképesztő, hiszen percenként 18 futballpályányi erdő tűnt el. A legfőbb ok a tüzek voltak, amelyek először felülmúlták a mezőgazdasági célú területrendezést. Különösen az Amazonas térsége szenvedett a rekorddöntő aszály miatt, amely szintén hozzájárult a helyzet súlyosbodásához.

A délkelet-ázsiai országokban azonban kedvezőbb hírek érkeztek, ahol a kormányzati politikák hozzájárultak az erdőveszteség csökkentéséhez. A trópusi esőerdők óriási mennyiségű szén-dioxidot tárolnak a talajban és a fák törzsében, így a globális felmelegedés elleni harcban kulcsszerepük van. Azonban ez az új globális rekord újabb kérdéseket vet fel az erdők ellenálló képességével kapcsolatban a felmelegedő bolygón. Sok kutató aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy bizonyos erdők, például az Amazonas egyes részei elérhetik a „küszöbértéket”, amelyen túllépve véglegesen visszafejlődhetnek.

Matthew Hansen professzor, a Marylandi Egyetem GLAD laboratóriumának társigazgatója, aki az adatokat készíti, a legújabb eredményeket „ijesztőnek” nevezte, és figyelmeztetett a trópusi erdők „szavannásodásának” lehetőségére, ahol az ősi erdők visszafejlődnek, és végleg átváltanak szavannás területté. „Ez még mindig elmélet, de a számadatok alapján egyre valószínűbbnek tűnik” – mondta. Egy másik tanulmány, amely a múlt héten látott napvilágot, hasonló figyelmeztetést fogalmazott meg az Amazonas jelentős visszafejlődésére, ha a globális felmelegedés meghaladja az 1,5 Celsius-fokot.

Ez nem csupán a legszínesebb és legbiodiverzebb élőhelyek vadvilágának jövőjét fenyegeti, hanem komoly következményekkel is jár a globális klímára nézve. Az Amazonas eddig kedvező szerepet játszott az emberiség számára, mivel több szén-dioxidot nyelt el, mint amennyit kibocsátott. Azonban a tüzek következtében hatalmas mennyiségű szén-dioxid kerül a légkörbe, ami fokozza a globális felmelegedést. A 2023-24-es időszakban az Amazonas területe a legrosszabb aszályt élte át, amelyet a klímaváltozás és a természetes El Niño időjárási jelenség is felerősített. Számos tüzet szándékosan gyújtanak, hogy területet tisztítsanak meg mezőgazdasági célokra, ami megnehezíti a két tényező elkülönítését.

A kutatók becslése szerint a világ régi trópusi erdeinek rekord mértékű elvesztése 3,1 milliárd tonna üvegházhatású gázt bocsátott ki, ami körülbelül megegyezik az Európai Unió kibocsátásával. Délkelet-Ázsia országai azonban eltértek a globális trendtől, hiszen például Indonéziában a elsődleges erdőveszteség 11%-kal csökkent 2023-hoz képest, annak ellenére, hogy aszályos körülmények uralkodtak. Elizabeth Goldman, a WRI Global Forest Watch projektének társigazgatója szerint ez a kormányok és közösségek szoros együttműködésének eredménye, amely a „tüzelés tilalma” törvények betartására összpontosít.

A politikai akarat kulcstényező a sikerben, ezt Gabriel Labbate, az ENSZ erdészeti programjának klímaváltozás-mérséklésért felelős vezetője is megerősítette. Más országok, így Brazília is, a múltban hasonló intézkedésekkel értek el sikereket, de 2014-től a kormányzati politikák megváltozása után ismét nőtt az erdőveszteség. Hansen professzor hangsúlyozta, hogy bár a délkelet-ázsiai fejlesztések pozitívak, a brazil erdőveszteség ingadozása azt mutatja, hogy a védelmi politikáknak következetesnek kell lenniük.

A kutatók egyetértenek abban, hogy az idei ENSZ klímacsúcs, a COP30, amelyet az Amazonasban rendeznek, kulcsfontosságú lesz az erdővédelmi programok népszerűsítése szempontjából. Egy javaslat szerint a trópusi erdők megőrzéséért pénzügyi támogatásban részesítenék azokat az országokat, amelyek fenntartják ezeket az erdőket. A részletek még kidolgozás alatt állnak, de Rod Taylor szerint ez ígéretes példa lehet arra, hogy a jelenlegi helyzetben, ahol több pénz származik az erdők kivágásából, mint azok megőrzéséből, új megoldásokat találjanak. A kutatók bíznak benne, hogy a jövőbeli intézkedések segíthetnek megállítani a trópusi erdők pusztulását, és így megóvhatják a bolygó klímáját is.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c0lnngl6713o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük