Egyéb,  Hírek

Titanic új felfedezések a hajó végső óráiról

A Titanic tragédiája mindig is lenyűgözte az embereket, és most, egy új digitális technológia segítségével, még több részlet derülhet ki a hajó végső óráiról. Egy teljes méretű digitális szkennelés révén, amely pontos 3D másolatot készít a legendás óceánjáróról, új információk kerültek napvilágra a hajó elsüllyedésének körülményeiről. A kutatók felfedezték, hogy a Titanic a jéghegynek ütközve, milyen brutális módon tört ketté, és hogy a katasztrófa következtében mintegy 1500 ember veszítette életét 1912 áprilisában.

Az új digitális másolat részletes képet ad a Titanic hírhedt kazánházáról is, ahol a tanúk beszámolói szerint a mérnökök mindvégig dolgoztak, hogy biztosítsák a hajó világítását. A szkennelés során készült számítógépes szimulációk azt mutatják, hogy a hajótestet érintő, A4-es méretű lyukak is hozzájárultak a Titanic végzetéhez. „A Titanic az utolsó élő tanúja a katasztrófának, és még mindig van mit mesélnie” – mondta Parks Stephenson, a Titanic szakértője.

A szkennelés munkálatai a National Geographic és az Atlantic Productions által készített új dokumentumfilm számára zajlottak, amelynek címe: „Titanic: A digitális feltámadás”. A hajóroncs, amely 3800 méter mélyen fekszik az Atlanti-óceán jéghideg vizében, víz alatti robotok segítségével készült el. A kutatók több mint 700 000 fényképet készítettek, hogy létrehozzák a „digitális ikert”, amelyet a BBC News 2023-ban mutatott be a világnak. Mivel a roncs hatalmas és a sötétségben rejtőzködik, a mélytengeri felfedezések csak részleges pillanatképeket adnak a hajóról. A digitális szkennelés azonban teljes képet nyújt a Titanicról. Az orr, amely szinte állva fekszik a tengerfenéken, mintha továbbra is az útján lenne, míg a hajó hátulja 600 méterre egy összeroncsolódott fémhalmazként hever, amely a hajó mélybe zuhanásának következménye.

A szkennelés új módszert kínál a Titanic tanulmányozására. „Ez olyan, mint egy bűncselekmény helyszíne: látnod kell, mi a bizonyíték, és hol helyezkedik el” – mondta Stephenson. A szkennelés során új, közeli részletek is napvilágra kerültek, mint például egy ablak, amelyet valószínűleg a jéghegy tört össze. Ez összhangban van a túlélők beszámolóival, akik azt állították, hogy a jég a kabinokba is beáramlott a ütközés során.

A Titanic egyik hatalmas kazánházát is alaposan megvizsgálták, amely a hajó hátsó részén helyezkedik el, ott, ahol a hajó kettévágódott. Az utasok állítása szerint a hajó világítása még akkor is működött, amikor az a hullámok alá merült. A digitális másolat azt mutatja, hogy néhány kazán befelé domborodott, ami arra utal, hogy működésben voltak, amikor a vízbe merültek. A hajó hátulján egy nyitott szelepet is találtak, ami azt jelzi, hogy a gőz még mindig áramlott az áramtermelő rendszerbe. Ez a Joseph Bell vezette mérnökcsapat hősiességét tükrözi, akik a legutolsó pillanatig dolgoztak, hogy fenntartsák a világítást és az energiát, lehetővé téve a legénység számára, hogy biztonságosan vízre bocsássák a mentőcsónakokat.

A hajó süllyedésének újabb szimulációja is további betekintést nyújt. A kutatók részletes struktúrált modellt készítettek a Titanic tervrajza alapján, és figyelembe vették a hajó sebességét, irányát és helyzetét, hogy előre jelezzék a jéghegynél bekövetkezett károkat. A szimuláció kimutatta, hogy a hajó csak egy érintő ütközést szenvedett el, amely sorozatos lyukakat hagyott a hajótest egy keskeny szakaszán. A Titanic tervezésekor azt tartották, hogy elsüllyeszthetetlen, mivel négy víztelenítő rekesz elárasztása esetén is képesnek kellett volna lennie a vízen maradni. Azonban a szimuláció szerint a jéghegy által okozott kár hat rekeszre terjedt ki.

A Titanic süllyedésének végső tragédiája még mindig tisztán látható. Az utasok személyes holmijai szétszóródva hevernek a tengerfenéken. A digitális szkennelés új nyomokat ad a 1912-es hideg éjszakáról, de a szakértőknek évekbe telik, mire minden részletet alaposan megvizsgálnak. „A Titanic csak apránként osztja meg velünk a történeteit” – mondta Stephenson. „Minden alkalommal, amikor új részleteket fedezünk fel, mindig többre vágyunk.”

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cwy6gjwd0g6o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük