
Mikor csökkennek újra a kamatok?
A Bank of England legutóbbi ülésén, amelyre májusban került sor, a központi bank csökkentette az alapkamatot 4,5%-ról 4,25%-ra, ami már a második kamatcsökkentés volt 2025-ben. A szakértők arra számítanak, hogy a Monetáris Politikai Bizottság a következő hónapokban további csökkentéseket fog bejelenteni. Az alapkamat változása nagymértékben befolyásolja a jelzáloghitelek, a hitelkártyák és a megtakarítások kamatait, amely számos ember számára kulcsszerepet játszik a pénzügyeikben. Az alapkamat mutatja meg, mennyibe kerül a pénz kölcsönzése, vagy milyen jutalmat kapunk a megtakarításaink után.
A Bank of England alapkamatát a bankok és takarékszövetkezetek közötti kölcsönzési költségek határozzák meg, ami közvetlen hatással van arra, hogy milyen kamatokat számítanak fel saját ügyfeleiknek a hitelek, mint például a jelzáloghitelek esetében, illetve milyen kamatot kínálnak a megtakarítások után. A központi bank folyamatosan módosítja a kamatokat, hogy fenntartsa az Egyesült Királyság inflációs célját, amely 2% környékén van. Amikor az infláció meghaladja ezt a célt, a bank hajlamos megemelni a kamatokat, hogy ezzel csökkentse a vásárlási kedvet, ezáltal mérsékelve a termékek és szolgáltatások iránti keresletet, és korlátozva az árak emelkedését. Amint az infláció a célérték közelébe kerül, a bank dönthet úgy, hogy változatlanul hagyja a kamatokat, vagy csökkenti azokat, hogy ösztönözze a költekezést és a gazdasági növekedést.
Az inflációs mutatók, különösen a fogyasztói árindex (CPI), az elmúlt 12 hónapban 2,6%-ra csökkentek, ami ugyan még mindig meghaladja a 2%-os célt, de jelentős javulást mutat a 2022 októberében tapasztalt 11,1%-os csúcs után. A Bank of England vezetője, Andrew Bailey korábban hangsúlyozta, hogy fokozatos és óvatos megközelítést fog alkalmazni a kamatok csökkentésekor. Ugyanakkor az Egyesült Államok által bevezetett széleskörű vámok okozta bizonytalanság miatt elképzelhető, hogy az Egyesült Királyság kamatai a vártnál is nagyobb mértékben csökkennek, hogy támogassák a gazdaságot.
A legfrissebb adatok szerint az Egyesült Királyság háztartásainak körülbelül egyharmada rendelkezik jelzáloghitellel. A kormány angliai lakáspiaci felmérése alapján körülbelül 600 ezer ingatlantulajdonos olyan jelzáloggal rendelkezik, amely a Bank of England kamatát követi, így a legújabb alapkamat-változás közvetlen hatással van havi törlesztőrészleteikre. A szakértők számításai szerint a havi törlesztések átlagosan 29 fonttal csökkenhetnek. Azonban a jelzálogkölcsönök többsége rögzített kamatozású, így a kamatváltozások nem azonnal érintik a havi kifizetéseket, de a jövőbeli ajánlatokat annál inkább.
A Bank of England kamatai azonban nemcsak a jelzálogokra, hanem a hitelkártyákra és a személyi kölcsönökre is hatással vannak. A bankok dönthetnek úgy, hogy csökkentik a saját kamatukat, ha a központi bank csökkenti a kölcsönzési költségeket, de ez a folyamat általában lassan zajlik. A megtakarítók is érintettek, mivel a Bank alapkamatának csökkenése a bankok által felajánlott kamatok csökkenését is jelenti. Jelenleg az átlagos kamat egy könnyen hozzáférhető megtakarítási számlán 3% körül mozog, és bármilyen további csökkentés különösen kedvezőtlen lenne azok számára, akik a megtakarításaikból származó kamatokkal egészítik ki jövedelmüket.
Az utóbbi években az Egyesült Királyság a G7 országok között az egyik legmagasabb kamatlábbal büszkélkedett, miközben a gazdasági helyzet folyamatosan változik. Az Európai Központi Bank 2024 júniusában kezdte el csökkenteni a fő kamatát, amely a legmagasabb szintről, 4%-ról 2,25%-ra esett. Az Egyesült Államok központi bankja, a Federal Reserve szintén kamatcsökkentéseket hajtott végre 2024 második felében, de az azóta eltelt időszakban a kamatokat tartották, figyelembe véve a vámok által okozott bizonytalanságot.
A közeljövőben a Bank of England várhatóan további intézkedéseket hoz, hogy a gazdaságot támogassa, figyelembe véve az inflációs célokat és a globális gazdasági helyzet alakulását. Andrew Bailey, a Bank vezetője kifejtette, hogy nem kíván állást foglalni a Brexit ügyében, de a brit-európai kereskedelem poszt-Brexit hatásainak visszafordítása „hasznos” lenne. Az Egyesült Királyság gazdasága előtt álló kihívások továbbra is komoly figyelmet érdemelnek, hiszen a kamatok alakulása és az infláció szoros összefüggésben állnak a jövőbeni gazdasági stabilitással.

