
Katasztrofális az EU-megállapodás Skóciának, állítja a halászati szakszervezet
Skócia halászati ipara megosztott véleményekkel reagált Sir Keir Starmer kormányának legújabb megállapodására az Egyesült Királyság vizeinek EU-s hozzáféréséről. A brit munkáspárt miniszterei egy 12 éves megállapodást kötöttek, amely meghosszabbítja az EU halászati hajóinak jelenlegi hozzáférését cserébe a csökkentett ellenőrzésekért és a korlátozásokért az élelmiszer-export terén. Az új megállapodást a Skót Halászati Szövetség (SFF) „katasztrofálisnak” minősítette, míg Kate Forbes, a skót miniszterelnök-helyettes „nagy árulásnak” nevezte azt a halászflottájuk számára. Ezzel szemben a lazactermelők érdekképviselete, a Salmon Scotland üdvözölte a megállapodást, mint a bürokrácia csökkentését, amely lehetővé teszi a skót termékek és emberek könnyebb hozzáférését az EU piacához.
A brit miniszterelnök, Keir Starmer a megállapodást a brit és az EU közötti első csúcsértekezlet keretében jelentette be, és „nyertes-nyertes” megoldásnak nevezte. Elmondta, hogy a megállapodás „lebontja” a kereskedelmi akadályokat, és véget vet a skót termékek értékesítése során keletkező „felesleges nehézségeknek” Európában. Starmer hozzátette, hogy a halászati megállapodás megvédi az Egyesült Királyság hozzáférését, anélkül, hogy növelné az EU hajóinak számát, míg más intézkedéseknek köszönhetően a kagylók ismét értékesíthetők lesznek Európában. „Ez a megállapodás nem arról szól, hogy a múlt megoldatlan vitáit újraértelmezzük. Itt az idő, hogy Nagy-Britannia előre és kifelé tekintsen, mint büszke, szuverén nemzet a világ színpadán, hogy a legjobb megállapodást érje el Skócia és Nagy-Britannia népe számára” – mondta.
A megállapodás új egészségügyi és növényegészségügyi szabályozása (SPS) más mezőgazdasági exportőrök számára is előnyös lenne, míg az üdülők eGates-t használhatnak egyes repülőtereken, hogy csökkentsék az útlevél-ellenőrzésre várakozási időt. Forbes üdvözölte a szorosabb együttműködést, amely „kicsit reparálja a Brexit folytatta károkat”, ugyanakkor kritizálta a skót kormányt, hogy nem konzultáltak velük a halászati megállapodásról. „Tekintettel arra, hogy a halászat mennyire fontos Skócia számára, elképesztő, hogy a skót kormány nem kapott figyelmeztetést erről a nagy árulásról” – tette hozzá.
A korábbi Brexit utáni megállapodás értelmében az Egyesült Királyság 25%-os halászati jogot nyert vissza az EU-tól, de ez lehetővé tette az európai hajók folyamatos hozzáférését az Egyesült Királyság vizeihez. Ez a megállapodás 2026 június végén járt volna le, azonban az új megállapodás ezt 2038 nyaráig meghosszabbítja. A megállapodás nem érinti a part menti közösségek halászati jogait, és nem csökkenti a brit kvótát, sem nem növeli az EU által kifogható hal mennyiségét. Az SFF ügyvezető igazgatója, Elspeth Macdonald azonban aggódik amiatt, hogy a megállapodás megszünteti az Egyesült Királyság jövőbeli tárgyalási lehetőségeit. A BBC Radio Good Morning Scotland műsorában elmondta: „Ez nem egy engedmény, hanem teljes kapituláció az EU előtt, és katasztrofális eredményt hoz a skót halászati flottának. Az EU világosan megszegte azt a megállapodást, amelyet 2020-ban aláírtak, és azt állítják, hogy szükségük van egy újabb többéves megállapodásra.”
Miközben a megállapodást sokan bírálták, mások, például a lazactermelők, üdvözölték, mondván, hogy a megállapodás csökkenti a termékek EU piacra való bejutásához szükséges időt. Tavish Scott, a Salmon Scotland ügyvezetője hangsúlyozta, hogy a skót lazac nemcsak az Egyesült Királyság legnagyobb élelmiszer-exportja, hanem a kereslet is erős az EU, az Egyesült Államok és más országok irányából. A megállapodás kedvez a kagylótermelőknek is, mivel az EU 2021-ben betiltotta a brit halászok számára a nyers kagylók értékesítését. Mike Park, a Skót Fehér Hal Szövetség ügyvezetője az új megállapodást „teljes árulásnak” minősítette, és úgy véli, hogy a halászati ipart már harmadszor „adták el”. Harriet Cross, Gordon és Buchan skót konzervatív parlamenti képviselője „megadásnak” nevezte a megállapodást, amely a halászati ipar legnagyobb árulásának számít Skóciában.
A brit kormány emellett bejelentett egy 360 millió fontos alapot a part menti közösségek fejlesztésére, amely új technológiákra és felszerelésekre, valamint a munkaerő képzésére irányul, hogy „újraélessze” a part menti közösségeket. A skót kormány 2023-as jelentése szerint körülbelül 4,000 ember dolgozik a skót kereskedelmi tengeri halászati iparban, míg a haltermelés és akvakultúra ipara körülbelül 2,200 munkahelyet teremtett. A skót halászati ipar 2022-ben 335 millió fontot hozott a skót gazdaságba, a legtöbb bevételt Aberdeenshire adta. A kérdés, hogy a megállapodás valóban előnyös-e a halászati ipar számára, továbbra is vitatott, és a különböző szektorok reakciói hangsúlyozzák, hogy minden megállapodás kompromisszumokkal jár.

