Egyéb,  Tech

Az emberek, akik elutasítják a mesterséges intelligenciát

Sabine Zetteler, a londoni kommunikációs ügynökség vezetője, határozottan ellenzi a mesterséges intelligencia (AI) alkalmazását. „Nem értem, miért olvasnék olyan szöveget, amelyet valaki nem fáradt el megírni” – nyilatkozta Zetteler, akinek ügynökségében körülbelül tíz munkatárs dolgozik, részmunkaidős és teljes munkaidős státuszban egyaránt. Számára a mesterséges intelligencia elterjedése nemcsak a munkahelyi környezetet, hanem az emberek közötti kapcsolatokat is veszélyezteti. „Mi értelme van olyan cikkeket küldeni, amelyeket nem magunk írtunk? Miért hallgatnék olyan zenét, amit AI készített? Hol van a kreativitás, a szeretet és az inspiráció ebben? Számomra semmit sem jelent” – tette hozzá.

Zetteler nem egyedül van a mesterséges intelligencia elutasításában. Az AI valódi térnyerése a ChatGPT 2022 végén történt megjelenésével indult el, azóta pedig a szolgáltatás és annak riválisai rendkívül népszerűvé váltak, havi ötmilliárd látogatóval büszkélkedhetnek a Semrush szoftvercég adatai szerint. Az AI rendszerek, mint például a ChatGPT, azonban óriási mennyiségű energiát igényelnek az edzési folyamat során, és a működtetésük is energiaigényes. A Goldman Sachs jelentése szerint például egy ChatGPT lekérdezés körülbelül tízszer annyi elektromosságot használ, mint egy Google keresés. Ez sokakban aggodalmat kelt.

Florence Achery, a Yoga Retreats & More tulajdonosa Londonból, szintén azért tartózkodik az AI használatától, mert úgy véli, hogy az ellentmond a humán kapcsolatokra épülő üzleti modelljének. „Az AI számomra lelkület nélküli, és az egész vállalkozásom a kapcsolatokra épül. Az energiafogyasztás miatt pedig úgy érzem, hogy az AI használata környezeti szempontból is elfogadhatatlan” – mondta Achery, aki úgy véli, sokan nincsenek tisztában azzal, hogy mekkora hatással van a mesterséges intelligencia a környezetre.

Zetteler elismeri, hogy az AI számos szociális előnyhöz juttathatja az embereket, például a látássérülteknek segíthet az írott szövegek fordításában. Ugyanakkor aggasztja a mesterséges intelligencia hosszú távú társadalmi hatása. „Örülök, hogy létezik AI, ha valóban hasznos, de úgy gondolom, hosszú távon nem fog segíteni nekünk” – mondta. Arra a kérdésre, hogy aggódik-e amiatt, hogy a rivális cégek AI-t használnak, Zetteler megjegyezte: „Mindenben van egy alternatíva, például repülővel utazni vonat helyett. De mi van, ha a sikerünket nem a profitban, hanem abban mérjük, hogy mennyit adunk a társadalomnak?”

Seattleben élő Sierra Hansen, aki közszolgálati területen dolgozik, szintén elutasítja az AI alkalmazását. Szerinte a mesterséges intelligencia használata kártékony hatással van a problémamegoldó képességünkre. „Az agyunk az, ami segít szervezni a napjainkat, nem pedig az AI Copilot, ami megmondja, hogyan kezeljük a napirendünket” – mondta. Hansen hangsúlyozta, hogy az emberi gondolkodásra, kritikai gondolkodási készségekre van szükség ahhoz, hogy valóban megoldjuk a problémáinkat, és nem szabad, hogy az AI végezze el helyettünk a munkát.

Ezzel szemben Jackie Adams, aki digitális marketing területén dolgozik, kezdetben az AI elutasítása mellett döntött, de végül kénytelen volt alkalmazkodni, miután a munkatársai elkezdték használni a mesterséges intelligenciát. „Már nem tudtam ellenállni, mert a főnököm azt mondta, hogy csökkenteni kell a költségeket” – mondta, hozzátéve, hogy most már nem tartja lusta megoldásnak az AI használatát, hanem inkább a munkája fejlesztésére használja.

James Brusseau, a Pace University filozófiaprofesszora, aki az AI etikájára specializálódott, úgy véli, hogy a mesterséges intelligencia elkerülése már nem lehetséges. „Ha meg akarjuk érteni, miért hoztak egy döntést, szükségünk van emberekre. Ha nem érdekel minket, akkor valószínűleg használni fogjuk az AI-t” – mondta. Az AI elterjedése tehát nemcsak a munkahelyeket, hanem az emberek közötti kapcsolatokat is átalakítja, és sokan úgy érzik, hogy a mesterséges intelligencia világában való létezés korlátozza a kreativitásukat és a problémamegoldó képességüket. Az AI hatása a társadalomra még sokáig vitákat fog generálni, hiszen a technológia folyamatos fejlődése előtt állunk.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c15q5qzdjqxo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük