Hírek,  Magazin

Az Egyesült Királyság legritkább állatfajtái a fűtüzek miatt a kihalás szélére kerülnek

Az Egyesült Királyságban az utóbbi hetekben tapasztalt intenzív füstre keresztül a természetvédők aggasztó híreket közöltek: az ország ritka állatfajai, köztük a veszélyeztetett madarak és emlősök, egyre közelebb kerülnek a kihaláshoz. Az olyan madarak, mint a tojásos ölyv és a vízi pocok, amelyek már most is a leggyorsabban csökkenő emlősök közé tartoznak, komoly veszélynek vannak kitéve. A National Trust, a brit természetvédelmi szervezet, közölte, hogy a Powysban található Abergwesyn közösségben zajló folyamatos erdőtüzek elpusztították a helyi aranylúd fészkelőhelyét, amelyet a brit hegységek egyik legszebb madaraként tartanak számon.

Az idei év eddig mintegy 110 négyzetmérföldnyi (284 négyzetkilométer) területet égetett fel az Egyesült Királyságban, ami nagyobb, mint Birmingham városa. A BBC által megszerzett adatok alapján Walesben a tűzoltóságok már közel 1400 erdőtűz ellen küzdöttek, ezért a tűzoltóságok arra kérik a lakosságot, hogy felelősségteljesen járjanak el, és jelentsenek minden gyanús viselkedést a rendőrségnek. A National Trust képviselői szerint 2025 a legrosszabb évnek ígérkezik az emberi tevékenységek által okozott tüzek szempontjából. Ben McCarthy, a szervezet természetvédelmi vezetője elmondta, hogy rendkívül aggódnak, mivel úgy tűnik, hogy ez az év a legrosszabb lesz a vadon élő állatok tűz általi pusztulása szempontjából.

A tűzesetek mögött álló okok között említést nyernek a márciusi rekord szárasság és a szokatlanul magas hőmérsékletek. 2024-ben a tűzesetek alacsony száma azt is eredményezte, hogy több növényzet maradt, amely táplálhatta a tüzeket. A Coed Cadw, a walesi Erdővédelmi Szövetség jelezte, hogy a temperált atlanti esőerdők „pótolhatatlan” területe, az Allt Boeth, szintén jelentős károkat szenvedett el, ami a védett kék harangvirágokat is érinti. Ez a terület, melyet kelta esőerdőnek is neveznek, ritka növények, zuzmók és gombák otthona, és a trópusi esőerdőknél is fenyegetettebbnek számít.

Angliában a National Trust arról számolt be, hogy több ezer újonnan ültetett fa égett le a West Yorkshire-i Marsden Moor területén. Észak-Írországban, a Morne-hegységben, a talajlakó állatok, például a hüllők „egyszerűen lángra kaptak”. McCarthy figyelmeztetett arra, hogy ezek az események a táplálékláncban is komoly következményekkel járnak, hiszen a gerinctelenek hiánya miatt nem lesz elég táplálék a madarak számára.

A vizes pocok, amely már most is súlyos veszélyben van az élőhelyek elvesztése és az amerikai nyércek prédálása miatt, szintén aggasztó helyzetben van. Az ilyen kisállatok, mint a vízi pocok és az egerek, amelyek a föld alatt élnek, ugyan túlélhetik a gyorsan terjedő tüzeket, de élőhelyük és táplálékuk elpusztul. Rob Parry, az INCC képviselője elmondta, hogy a vízi pocok a leggyorsabban csökkenő emlős faj, és ha az utolsó élőhelyeiket is elpusztítják, az egy egész faj kihalásához vezethet.

A természetvédelmi szervezetek, köztük a Wildlife Trusts és az INCC, a kormányzati támogatások szükségességére is felhívták a figyelmet, hogy segítsenek a gazdáknak és a földművelőknek a tőzegmohás területek helyreállításában. Az INCC nyomon követi a barnamedvék fészkelő párjait is a walesi Amman-völgyben, ahol a tüzek óriási területeket pusztítottak el. A tűzoltók és a rendőrség keresi a megoldásokat, hogy a gyerekeket már fiatal koruktól tanítsák a tűz által okozott károkra. A tűzoltóság a helyi iskolákba látogat, hogy bemutassák a gyerekeknek az állatok védelmét.

A walesi természeti erőforrásokkal foglalkozó hatóság, a Natural Resources Wales (NRW) is hangsúlyozta, hogy a tüzek komoly problémát jelentenek, különösen Dél-Walesben, ahol az adatok szerint a tavalyi évben a tüzek több mint fele itt történt. A tűzoltóságok folyamatosan figyelmeztetnek a tűzesetek megelőzésére, és arra, hogy az emberek felelősségteljesen viselkedjenek a szabadban.

A vadon élő állatok védelme és a környezet állapotának javítása érdekében sürgős intézkedésekre van szükség, hogy megakadályozzák a további károkat és megőrizzék a természet értékeit. Az erdőtüzek hatása nemcsak a helyi ökoszisztémákra, hanem a vízminőségre is kihat, mivel a csapadék után az erdőtüzek által leégett területek foszfátjai a vízfolyásokba kerülhetnek. Az adatok azt mutatják, hogy a legtöbb tűzeset szándékosan keletkezik, de előfordulhatnak balesetek is, mint például a használható grillek okozta tűz. A helyi közösségek összefogása és a figyelemfelhívás segíthet a természet védelmében, hogy a jövő generációi is élvezhessék azokat a csodás élőhelyeket, amelyek ma még léteznek.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c2dej3x9432o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük