Gazdaság,  Hírek

Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság megállapodása Trump vámok csökkentéséről autókra és fémekre

Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság között létrejött új megállapodás keretében az amerikai kormány beleegyezett abba, hogy csökkenti a brit autók importálására vonatkozó adókat, és bizonyos mennyiségű acél- és alumíniumterméket enged be az országba vámmentesen. Ez az intézkedés jelentős könnyítést jelent a brit ipar számára, különösen azokban a kulcsfontosságú szektorokban, amelyeket az amerikai elnök, Donald Trump által bevezetett új vámok sújtottak az év elején. A megállapodás azonban nem törli el teljesen a 10%-os vámot, amely a brit áruk többségére még mindig érvényes marad. Bár a két ország vezetői fontosnak és kedvezőnek minősítették a megállapodást, a szakértők szerint a kereskedelmi feltételek alapvetően nem változtak meg ahhoz képest, ami a Trump által bevezetett változások előtt állt.

A csütörtöki napon nem írtak alá hivatalos megállapodást, és a két kormány bejelentései részletekben szegények voltak. Sir Keir Starmer, a brit Munkáspárt vezetője, a Jaguar Land Rover egyik gyárából nyilatkozva „fantasztikus platformnak” nevezte a megállapodást. Elmondta, hogy ez a történelmi megállapodás megvédi a brit vállalkozásokat és munkavállalókat, ezzel több ezer brit munkahelyet véd meg a gépjárműgyártás és az acélipar kulcsfontosságú szektoraiban. Starmer hangsúlyozta, hogy „az Egyesült Királyságnak nincs nagyobb szövetségese, mint az Egyesült Államok”.

Donald Trump a Fehér Házból nyilatkozva „nagyszerű megállapodásnak” minősítette a megállapodást, és visszautasította a kritikákat, miszerint eltúlozza annak jelentőségét. Kiemelte, hogy „ez egy maximálisan kiterjesztett megállapodás, amelyet még tovább fogunk bővíteni”. A két fél bejelentette, hogy az Egyesült Államok csökkenti az autókra kivetett importvámot, amelyet Trump egy hónappal ezelőtt 25%-ra emelt, 10%-ra 100 000 autóra évente. Ez kedvező hatással lesz a luxusautó-gyártókra, mint a Jaguar Land Rover és a Rolls Royce, de a jövőbeli növekedést korlátozhatja, mivel ez körülbelül annyit tesz ki, mint amennyit az Egyesült Királyság tavaly exportált.

Jonathan Reynolds, az Egyesült Királyság üzleti titkára a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy az Egyesült Királyság napokon belül elveszíthette volna a munkahelyek ezreit a gépjárműgyártóknál, akik az amerikai vámokkal néztek szembe. „Ez nagyon komoly helyzet volt,” mondta. „Ez azt jelentette volna, hogy emberek veszítik el a munkájukat, ha nem történik ez a áttörés.” Az acél- és alumíniumtermékek vámait, amelyeket Trump az év elején 25%-ra emelt, szintén csökkentették, a brit miniszterelnöki hivatal tájékoztatása szerint. Az Egyesült Államok új kvótát állapít meg, amely korábban is létezett.

A két ország abban is megállapodott, hogy lehetővé teszik egymás számára, hogy évente legfeljebb 13 000 tonna marhahúst importáljanak. Az Egyesült Államok szerint ez a változás jelentősen bővíteni fogja az Egyesült Királyságba irányuló marhahús-exportját, amely korábban 20%-os vámmal sújtották, és 1000 tonnára korlátozták. Összességében az Egyesült Államok azt állította, hogy a megállapodás 5 milliárd dolláros (3,8 milliárd font) „lehetőséget” teremt az export számára, beleértve a 700 millió dollárt etanolból és 250 millió dollárt egyéb mezőgazdasági termékekből.

Gareth Stace, a UK Steel ügyvezető igazgatója üdvözölte a megállapodást, mondván, hogy az „jelentős könnyítést” nyújt az acéliparnak. Más üzleti csoportok azonban nagyobb bizonytalanságot fejeztek ki. Duncan Edwards, a BritishAmerican Business ügyvezető igazgatója elmondta, hogy „jobb, mint tegnap, de határozottan nem jobb, mint öt héttel ezelőtt”. Közben a brit Munkáspárt képviselői dicsérték a megállapodást, míg az ellenzéki pártok további részleteket és parlamenti ellenőrzést kértek. Kemi Badenoch, a Konzervatív Párt vezetője kritizálta a megállapodást, mondván, hogy az a brit vámok csökkentését jelenti, miközben az Egyesült Államokban emelkednek.

A Liberal Demokraták szavazást követeltek a megállapodásról a parlamentben, mondván, hogy „teljes tiszteletlenség lenne a közvéleménnyel szemben”, ha a képviselők nem kapnának lehetőséget a véleménynyilvánításra. Sir Ed Davey azt mondta: „Bármely kereskedelmi megállapodás esetén – és különösen egy megbízhatatlan partnerrel, mint Donald Trump – a részletekben rejlik a valódi érték.” A brit kormány folytatja a szélesebb körű kereskedelmi megállapodás keresését az Egyesült Államokkal, miután csökkentette a gépjármű- és acélvámokat.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp92r2kvk74o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük