
Az Egyesült Államok elveszíti tökéletes hitelminősítését a növekvő adósság árnyékában
Az Egyesült Államok elveszítette utolsó tökéletes hitelminősítését, miután a Moody’s, a jelentős hitelminősítő ügynökség aggodalmát fejezte ki a kormány adósságának visszafizetési képessége miatt. A Moody’s az Egyesült Államok hitelminősítését ‘AAA’-ról ‘Aa1’-re rontotta, kiemelve, hogy az egymást követő amerikai kormányok nem tudták visszaszorítani a növekvő hiányokat és a kamatköltségeket. A három A-ból álló minősítés a legmagasabb hitelmegbízhatóságot jelenti, és azt mutatja, hogy az adott ország pénzügyi egészsége kiváló, valamint erős képességgel bír a tartozásainak visszafizetésére. A Moody’s 2023-ban figyelmeztetett arra, hogy az Egyesült Államok AAA minősítése veszélyben van. Eddig a Fitch Ratings 2023-ban, míg a S&P Global Ratings 2011-ben rontotta le az Egyesült Államokat.
A Moody’s a nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a leminősítés „a kormányzati adósság és a kamatfizetési arányok több mint egy évtizedes növekedését tükrözi, amelyek jelentősen magasabbak, mint a hasonlóan minősített szuverén országok esetében”. A leminősítés bejelentését követően a Fehér Ház reagált, mondván, hogy „fókuszban van Biden zűrzavarának helyreállítása”, miközben gúnyos megjegyzést tettek a Moody’s-ra is. Kush Desai, a Fehér Ház szóvivője megjegyezte: „Ha a Moody’s-nak lenne bármiféle hitelessége, akkor nem maradtak volna csendben az elmúlt négy év fiskális katasztrófája alatt.”
A hitelminősítés csökkentése azt jelenti, hogy az országok nagyobb valószínűséggel nem tudják visszafizetni szuverén adósságaikat, és általában magasabb költségekkel néznek szembe a kölcsönkérés során. A Moody’s hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok „kivételes hitelminőséggel rendelkezik, mint például a méret, a rugalmasság és a dinamizmus, valamint a dollár folytatódó szerepe mint globális tartalékvaluta”. Az ügynökség várakozásai szerint a szövetségi adósság 2035-re a bruttó hazai termék (GDP) körülbelül 134%-ára nő, míg tavaly ez az arány 98% volt. A GDP a vállalatok, kormányok és magánszemélyek gazdasági tevékenységének összegét méri egy országban.
Ezek az események egybeestek Donald Trump nevezetes költségvetési törvényjavaslatának kudarcával a Kongresszusban. Trump úgynevezett „nagy, gyönyörű törvényjavaslata” megbukott a Képviselőház költségvetési bizottságában, ahol néhány republikánus képviselő ellene szavazott. A legfrissebb adatok szerint az Egyesült Államok gazdasága a év első három hónapjában zsugorodott, mivel a kormányzati kiadások csökkentek, míg az importok megugrottak, mivel a cégek igyekeztek behozni az árukat az országba a vámok bevezetése előtt. A kereskedelmi minisztérium adatai szerint a gazdaság éves szinten 0,3%-kal zsugorodott, ami jelentős visszaesés az előző negyedévi 2,4%-os növekedéshez képest.
A Moody’s leminősítése tehát nem csupán a hitelminősítő ügynökség megítélését érinti, hanem az Egyesült Államok gazdasági helyzetének általános megítélését is. A gazdaság folyamatosan küzd a növekvő adósságteherrel és a költségvetési hiányokkal, amelyek hosszú távon komoly következményekkel járhatnak. A politikai viták és a gazdasági kihívások közepette az Egyesült Államoknak sürgősen intézkedéseket kell hoznia a pénzügyi stabilitásának megőrzése érdekében, hogy elkerülje a további hitelminősítések csökkentését vagy akár a szuverén adósság nem teljesítését.

