Gazdaság,  Hírek

Amerikai és brit megállapodás a gépjárművek és fémek vámjainak csökkentéséről

Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság között létrejött új megállapodás keretében az amerikai kormány beleegyezett abba, hogy csökkenti az importvámokat egyes brit autókra, és lehetővé teszi bizonyos acél- és alumíniumtermékek vámmentes behozatalát az országba. Ez a bejelentés jelentős megkönnyebbülést jelent a brit ipar kulcsfontosságú ágazatai számára, amelyek az utóbbi időszakban a Donald Trump elnök által bevezetett új vámok következtében nehéz helyzetbe kerültek. Azonban a megállapodás nem érinti a legtöbb brit termékre vonatkozó 10%-os vámot, amely továbbra is érvényben marad. Bár a két ország vezetői jelentősnek nevezték a megállapodást, elemzők úgy vélik, hogy ez nem hoz érdemi változást a kereskedelmi viszonyokban, amelyek az idei Trump által bevezetett változások előtt álltak.

Az egyezség bejelentésére egy Jaguar Land Rover gyárban került sor a brit West Midlands régióban. Sir Keir Starmer, a brit Munkáspárt vezetője a megállapodást „fantasztikus platformnak” nevezte. Kifejtette, hogy ez a történelmi megállapodás a brit üzletek és munkavállalók védelmét szolgálja, megőrizve ezer számra a brit munkahelyeket a gépjárműgyártás és az acélipar kulcsfontosságú szektoraiban. Trump az amerikai Fehér Házból nyilatkozva „nagyszerű megállapodásnak” minősítette a doboz tartalmát, és visszautasította azokat a kritikákat, amelyek szerint túlzottan felnagyította annak jelentőségét. A két fél azt állította, hogy az Egyesült Államok beleegyezett az autók importvámjának csökkentésébe, amelyet Trump a múlt hónapban 25%-ra emelt, 10%-ra 100,000 autóra évente. Ez segítheti a luxusautó-gyártókat, mint a Jaguar Land Rover és a Rolls Royce, de a jövőbeli növekedést korlátozhatja, mivel ez körülbelül annyit jelent, amennyit az Egyesült Királyság tavaly exportált.

Jonathan Reynolds, a brit üzleti szektor minisztere a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy az Egyesült Királyság napok választotta el attól, hogy ezer számra veszítsen munkahelyeket az autógyártók területén, amelyek amerikai vámokkal néztek szembe. „Ez nagyon komoly helyzet volt” – fogalmazott. Az acél- és alumíniumtermékek vámja, amelyet Trump korábban 25%-ra emelt, szintén csökkentésre került, és a brit miniszterelnöki hivatal szerint az Egyesült Államok most egy kvótát fog bevezetni, ahogy az korábban is működött. A két ország egyaránt megállapodott abban, hogy évente legfeljebb 13,000 tonna marhahúst importálhatnak egymástól, ami korábban 20%-os vámmal sújtott és 1,000 tonnára volt korlátozva.

Az Egyesült Államok állítása szerint a megállapodás összességében 5 milliárd dolláros (3,8 milliárd font) „lehetőséget” teremt az export számára, beleértve 700 millió dollárt etanolban és 250 millió dollárt egyéb mezőgazdasági termékekben. Brooke Rollins, az amerikai mezőgazdasági miniszter hangsúlyozta, hogy a megállapodás fontossága nem lebecsülhető. Gareth Stace, a UK Steel igazgatója üdvözölte a megállapodást, mondván, hogy az „jelentős megkönnyebbülést” nyújt a brit acéliparnak. Ugyanakkor más üzleti csoportok bizonytalanságot fejeztek ki. Duncan Edwards, a BritishAmerican Business vezérigazgatója úgy nyilatkozott, hogy a megállapodás jobb, mint a korábbi helyzet, de mégsem jobb, mint öt héttel ezelőtt.

Míg a Munkáspárt képviselői dicsérték a megállapodást, az ellenzéki pártok további részleteket és parlamenti ellenőrzést kértek. A Konzervatív Párt vezetője, Kemi Badenoch a megállapodást kritizálta, mondván, hogy az lényegében a brit vámok csökkentését jelenti, miközben az amerikai vámok emelkednek. „Ez nem egy történelmi megállapodás az Egyesült Államokkal” – tette hozzá, hangsúlyozva, hogy a brit fél hátrányos helyzetbe került.

A Liberal Demokraták egy szavazást követeltek a parlamentben a megállapodásról, mondván, hogy ha a képviselőknek nem nyújtanak lehetőséget a véleménynyilvánításra, az „teljes tiszteletlenség lenne a közvélemény iránt”. Sir Ed Davey figyelmeztetett, hogy bármilyen kereskedelmi megállapodás esetében, különösen ha olyan megbízhatatlan partnerrel van dolgunk, mint Donald Trump, a részletekben rejlik a buktató. Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság között folytatott kereskedelmi tárgyalások már Trump első elnöki ciklusa óta zajlanak, és a felek korábban közel álltak egy mini-megállapodás aláírásához. Az Egyesült Államok már régóta a saját mezőgazdasági termelőit és gyógyszeripari érdekeit kívánja előnyben részesíteni, ami politikailag nehezen kezelhető kérdés az Egyesült Királyság számára. Az Egyesült Államok mezőgazdasági lobbija üdvözölte a megállapodást, míg a brit kormány hangsúlyozta, hogy nem enged a élelmiszer-biztonsági normákból az importok esetében. A jövőbeli kereskedelmi kapcsolatok alakulása pedig továbbra is kérdéses marad.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp92r2kvk74o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük