Egyéb,  Hírek

A Just Stop Oil mozgalom eltűnésre kényszerült, most még titkosabb módszerekkel folytatja harcát

A Just Stop Oil (JSO) aktivistái ismét készülődnek, hogy kifejezzék elkötelezettségüket a klímaváltozás elleni harcban, és szombaton London központjában több száz ember részvételére számítanak. Az elmúlt három évben a JSO számos figyelemfelkeltő akciót szervezett, amelyek közé tartozott a levesek dobálása, a kukoricakeményítő festék fröcskölése és utak blokkolása. E tevékenységek következtében a csoport a közvélemény szemében az egyik legellenszenvesebb kampányoló szervezetté vált. A szombati esemény azonban eltér az eddigiektől; a JSO bejelentette, hogy ez lesz az utolsó demonstrációjuk, és ezzel lezárják a polgári engedetlenség kampányát. A csoport hivatalosan úgy nyilatkozott, hogy „kicsit megpihennek” és befejezik a tevékenységüket, mivel követelésük, miszerint ne legyenek új olaj- és gázlicencek, most már kormányzati irányelv lett.

Azonban a JSO tagjai között vannak, akik magánbeszélgetések során elismerik, hogy a legújabb, a zavaró tüntetések kezelésére bevezetett szigorú törvények miatt szinte lehetetlenné vált a működésük. Sarah Lunnon, a JSO alapítója, a szombati találkozót „örömteli ünneplésnek” nevezte, hangsúlyozva, hogy együtt nagyszerű dolgokat vittek véghez, és egymás iránti bizalmuk erős volt. Azonban nemcsak ők ünnepelnek. Sok autós, akit az akcióik késleltettek, a művészet szerelmesei, akik megdöbbentek a festmények elleni támadások miatt, és a sportrajongók is örömmel fogadják a JSO visszavonulását. A rendőrség is megkönnyebbült, hiszen a JSO demonstrációinak kezelése több ezer órányi rendőri munkát igényelt, és több millió fontba került. 2023-ban a Scotland Yard becslése szerint a JSO tüntetései közel 20 millió fontba kerültek.

A JSO megszűnése azonban komoly kérdéseket vet fel. Vajon ez valóban a zavaró klímavédelmi tüntetések végének kezdete, vagy a csoport tevékenységének elfojtása új, még zavaróbb vagy kaotikusabb akciókat generál? A legnagyobb stratégiai kihívás az, hogy a klímavédelem iránti széleskörű közérdeklődés ellenére a JSO iránti közvélemény ellenséges érzéseket táplál. A JSO modellje kicsi, elkötelezett aktivistákból álló csoportok akcióit foglalta magában, amelyek célja a maximális zűrzavar vagy közfelháborodás kiváltása volt, mindezt szigorú belső szabályok betartásával.

A rendőrség részéről tapasztalható közfelháborodás és ellenséges médiafigyelem nyomán a politikai döntéshozók egyre több hatalmat követeltek a zavaró „ökolúzerek” kezelésére. Az 2022-es Rendőrségi, Bűnügyi, Ítéleti és Bírósági Törvény bevezetésével a „szándékosan vagy gondatlanul közszolgáltatásra kárt okozni” bűncselekménnyé vált. Ez a törvény számos, homályosan meghatározott cselekményt, például a „súlyos zavarás” és „súlyos kellemetlenség” kategóriáit is magába foglalta, így a hatóságok számára új jogi utakat nyitott meg.

A JSO aktivistái most már nemcsak, hogy nem várhatják el a bíróságoktól, hogy figyelembe vegyék a cselekedeteik mögötti indítékokat, hanem a bíróságok is elutasítják a „jogos mentséget”. Az ügyek túlnyomó többségében a bíróságoknak csupán azt kell megvizsgálniuk, hogy a vádlottak elkövették-e a bűncselekményt, nem pedig azt, hogy miért tették ezt. Az elmúlt évben a Shut the System (STS) nevű csoport olyan akciókat hajtott végre, amelyek célja a pénzügyi és biztosítói cégek irodáinak vandalizálása volt, és úgy tűnik, hogy a JSO-hoz hasonlóan, de a jogi felelősségvállalás elkerülésével kívánják folytatni tevékenységeiket.

A közvélemény és a politikai elit reakciói is tükrözik a JSO tevékenységének megítélését. Míg a klímavédelem iránti támogatás széleskörű, a JSO cselekedeteivel sokan nem értenek egyet. A közvélemény-kutatások szerint a brit lakosság körülbelül 80%-a fontosnak tartja a klímaváltozás elleni küzdelmet, de a JSO iránti kedvező vélemény csupán 17% volt. A zöld mozgalom jövője szempontjából ez a helyzet mélyreható önvizsgálatot indított el, hogy miként lehetne a klímavédelmi akciókat úgy alakítani, hogy azok ne váljanak ellenségessé a társadalom szemében.

Rupert Read, az Extinction Rebellion egykori szóvivője úgy véli, hogy a JSO akciói elterelték a figyelmet a klímaváltozás sürgető problémájáról. A cél az, hogy olyan masszív mozgásokat építsenek, amelyek a legtöbb embert magukkal ragadják, hiszen a klímaváltozás elleni küzdelem sikeréhez elengedhetetlen a társadalom széleskörű támogatása.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cz6denxzweeo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük