Tech,  Technológia

Jony Ive, a világ legnagyobb tervezője, az OpenAI-hoz csatlakozik a számítógépek újragondolásáért

Sir Jony Ive, a brit dizájnerek egyik legmeghatározóbb alakja, aki az Apple legikonikusabb és legsikeresebb termékeinek megjelenéséért felelős, most az OpenAI csapatát erősíti. Sam Altman, az OpenAI vezérigazgatója, aki a ChatGPT mögött álló vállalat irányítója, lelkesen nyilatkozott a hírről, elmondva, hogy „izgatottan várja” a közös munkát a „világ legnagyobb dizájnere” mellett. Az OpenAI 6,5 milliárd dolláros (kb. 4,7 milliárd font) üzlet keretében vásárolja meg Sir Jony startupját, az io-t. Altman úgy véli, hogy közösen egy új generációs, mesterséges intelligenciával működő számítógépeket hozhatnak létre.

Sir Jony, aki olyan termékek dizájnján dolgozott, mint az iMac, iPod, iPhone és iPad, a két cég közleménye szerint „mély dizájn- és kreatív felelősségeket” fog vállalni. Az utóbbi években a mesterséges intelligencia szoftverek hatalmas fejlődésen mentek keresztül, ezt a fejlődést a ChatGPT indította el. Ugyanakkor az új hardverek kifejlesztése, amelyek ezt a szoftvert támogathatják, eddig komoly kihívások elé állította a gyártókat. Számos új termékbevezetési kísérlet nem találta meg a helyét a piacon, és kritikák kereszttüzébe került. Altman azonban biztos abban, hogy ez a partnerség sikerülni fog, ahol mások kudarcot vallottak. „Úgy érzem, lehetőségünk van arra, hogy teljesen újraértelmezzük, mit is jelent számítógépet használni” – mondta egy a bejelentést kísérő videóban.

Sir Jony hangsúlyozta, hogy a világ egy „új technológiai generáció” küszöbén áll. Az együttműködés első terméke, amelyen dolgoznak, már most is elképzeléseiket felülmúlta. „Az első, amin dolgoztunk, teljesen magával ragadott minket” – mondta. Altman elmondta, hogy már kipróbálta Sir Jony és csapata által tervezett új eszköz prototípusát, amelyről úgy véli, hogy „a világ legmenőbb technológiája, amit valaha láttunk”.

Sir Jony hosszú, 27 éves pályafutása alatt az Apple-nél dolgozott, ahol alapvető jelentőségű termékeket tervezett, például az iPhone-t és az iPod-ot. 2019-ben távozott a cégtől, Tim Cook, az Apple vezérigazgatója pedig „egyedülálló figurának” nevezte őt a dizájn világában, hangsúlyozva, hogy szerepe az Apple újjáélesztésében felbecsülhetetlen. Távozása után megalapította saját cégét, a LoveFrom-t, amely olyan neves vállalatokkal dolgozott együtt, mint az Airbnb és a Moncler. A bejelentés szerint a LoveFrom már két éve „csendes együttműködést” folytatott az OpenAI-val, ami elősegítette az io megalapítását, amely tavaly jött létre.

„Világossá vált, hogy ambícióink, miszerint egy új termékcsaládot kellene fejlesztenünk, megkövetelik egy teljesen új cég létrehozását” – mondták Sir Jony és Altman. Az OpenAI már az bejelentés előtt 23%-os részesedéssel bírt az io-ban, amint azt az amerikai média is jelentette. Ben Wood, a CCS Insight főelemzője a BBC News-nak elmondta, hogy „butaság lenne Jony Ive ellen fogadni”, figyelembe véve a piacon való termékbevezetési tapasztalatait. „Nyilvánvaló, hogy az OpenAI közvetlen kapcsolatot szeretne kiépíteni ügyfeleivel, ahelyett, hogy Apple, Google vagy mások által gyártott eszközökön keresztül szolgáltatásokat nyújtana” – tette hozzá.

Justin McGuirk, a brit Design Museum képviselője hangsúlyozta, hogy Sir Jony „komoly dizájnhitelt” hoz az OpenAI számára. Szerinte, ha az OpenAI a mesterséges intelligenciával működő hardvereket szeretne a piacra dobni, különösen egy olyan időszakban, amikor sokan kételkednek a szükségességükben, akkor azoknak rendkívül jónak kell lenniük. „Ive neve növelni fogja a bizalmat és fenntartja a hype gépezetet” – tette hozzá.

Bár néhány cég, mint a Humane AI és a Rabbit már próbálkozott egyedi eszközök fejlesztésével az AI korszakára, a Humane AI, amelyet egy korábbi Apple-vezető alapított, nehézségekkel küzdött AI Pin eszközével, amit kritizáltak az akkumulátor élettartama, hőmérsékleti problémák, korlátozott funkcionalitás és magas költségek miatt. Az OpenAI 2022-ben a ChatGPT bemutatásával indított el egy befektetési hullámot az AI területén, és folytatta a terjeszkedést új területekre, mint például a vásárlás és keresés, a technológiai óriásokkal szembeni kihívásként. A hardverbe való belépés a technológiai versenytársak, mint a Meta, Google és Apple számára is új lehetőségeket jelent, amelyek az AI fejlődése révén nyílhatnak meg.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c5y66yemjdmo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük