
2025-ös brit erdőtüzek máris rekordot döntöttek a leégett területen
Az Egyesült Királyság területén az idei évben eddig elszenvedett erdőtüzek által megégett terület már meghaladta a legmagasabb évi adatokat, amelyeket az elmúlt több mint egy évtizedben regisztráltak. A Global Wildfire Information System adatai szerint eddig több mint 29 200 hektár (292 négyzetkilométer) égett le, ami meghaladja a 2019-es év 28 100 hektáros rekordját. Az idei tűzeseteket a márciusban és április elején tapasztalt hosszú, száraz és napos időjárás segítette elő, ami ideális körülményeket teremtett a széleskörű égéshez. Az Egyesült Királyságban a tavasz elején gyakoriak az erdőtüzek, mivel a tél végére számos elhalt vagy nyugalmi állapotba került növényzet felhalmozódik, amely gyorsan kiszáradhat.
A közelmúltban bekövetkezett csapadékos időjárás nagyjából véget vetett a tűzesetek sorozatának, de nem előbb, mint hogy rekordszámú tűz keletkezett. A Global Wildfire Information System adatai szerint a tűzesetek többsége meghaladja a 30 hektáros területet, és az év eleje óta több mint 80 ilyen tűzeset történt az Egyesült Királyságban. A legtöbb tűz emberi tevékenység következménye, legyen az szándékos vagy véletlen, de a kedvező időjárási körülmények jelentősen megkönnyítik a tűz fellobbanását és gyors terjedését. Will Lang, a Met Office kockázatkezelési és ellenállósági szolgáltatásokért felelős vezetője hangsúlyozta, hogy márciusban rendkívül száraz és napos időjárás volt, amelyet egy viszonylag csapadékos ősz és tél előzött meg. Ez a körülmény növelheti a tűzgyújtásra alkalmas növényzet mennyiségét.
Az április 2. és 8. közötti hét volt a legrosszabb, amikor több mint 18 000 hektár égett le, ami a legmagasabb heti adat eddig. A BBC által végzett műholdas elemzések alapján az idei év legjelentősebb tűzesetei közé tartozik a Galloway Forest Parkban történt, ahol körülbelül 65 négyzetkilométer égett le, ez a brit összes megégett terület csaknem negyedét teszi ki. Ezen kívül egy tűz észak-wales-i részén, Aberystwyth-től körülbelül 25 kilométerre, körülbelül 50 négyzetkilométer területet érintett. A műholdas képek alapján a Skóciában található Arran, Bute és Skye szigetek, valamint a Mourne-hegység is érintett tűzesetekkel rendelkezik, melyek mind április elején történtek.
Ezek a korai tavaszi tűzesetek, amelyek többsége fű, moha és cserje égése, nagy terhet róttak a tűzoltóságokra, ám ökológiai hatásaik bonyolultak lehetnek. Nem minden tűz, különösen a kisebb, alacsony intenzitású égések feltétlenül katasztrofálisak a hosszú távú növényzet egészsége szempontjából. Bizonyos növények, mint például a gyep, jól alkalmazkodtak a tűz által veszélyeztetett környezethez. Azonban a gyakrabban előforduló vagy súlyosabb tűzesetek csökkenthetik a növények természetes regenerálódásának képességét. Néhány kutató aggodalmát fejezte ki a tűzesetek második csúcsidőszakával kapcsolatban, amely jellemzően később következik be, amikor a hőmérséklet emelkedik és a növényzet újra kiszárad.
A legutóbbi tűzesetek nem feltétlenül jelentik azt, hogy a nyár folyamán is aktív tűzidőszakra lehet számítani. A tudósok azonban arra számítanak, hogy az Egyesült Királyságban a globális felmelegedés következtében növekedni fog a szélsőséges erdőtüzekre kedvező időjárási körülmények előfordulása, még ha évről évre változó is a helyzet. A Met Office által vezetett kutatás kimutatta, hogy a 2022 júliusában tapasztalt pusztító tűzeseteket okozó szélsőséges „tűzidőjárás” legalább hatszor valószínűbbé vált az ember által előidézett klímaváltozás következtében. A földhasználat megváltozása is kulcsszerepet játszhat a tűzveszély kialakulásában.
Rory Hadden, az Edinburgh-i Egyetem tűzvizsgálati tanszékének vezető oktatója szerint a szakértők abban egyetértenek, hogy valószínűleg több tűzeset és esetleg súlyosabb tűzesetek várhatóak a klímaváltozás következtében. A kormány várhatóan elfogadja a javaslatokat, miután tavaly már többször elhalasztotta a kitűzött célokat. Az éghajlatváltozás hatásainak mérséklésére irányuló erőfeszítések elengedhetetlenek ahhoz, hogy az Egyesült Királyság a jövőben is meg tudja őrizni természeti erőforrásait és csökkenteni tudja a tűzesetek kockázatát.

